«Газпром» vs «Нафтогаз»: взаємні претензії суттєво відрізняються

«Газпром» vs «Нафтогаз»: взаємні претензії суттєво відрізняються

НАК наполягає на перегляді або тлумаченні контрактів відповідно до європейських стандартів і вимог

Взаємні претензії «Газпрому» і «Нафтогазу України» за договором купівлі-продажу газу становлять близько $45,7 млрд і $17,9 млрд (без відсотків – $36,7 млрд і $14 млрд) відповідно.

Саме такі претензії були на дату затвердження цього документа, повідомляє «Інтерфакс», посилаючись на річну звітність НАК.

Фінансові претензії «Нафтогазу» за контрактом включають в себе відшкодування переплати за газ ($17,9 млрд). Претензії «Газпрому» – неоплачені рахунки за листопад-2013 – травень-2014 ($2,9 млрд) і оплату не поставленого газу на вимогу «бери або плати» ($42,8 млрд).

У частині контракту на транзит газу фінансові вимоги «Нафтогазу» до «Газпрому» на сьогодні становлять близько $12 млрд, «Газпрому» до НАК – $5,3 млн без відсотків. При цьому російська компанія залишила за собою право висунути додаткові зустрічні вимоги після отримання рішення за контрактом на купівлю-продаж.

Кінцевий термін винесення рішення арбітражем за контрактом купівлі-продажу газу на даний час – 30 квітня 2017 року, за контрактом транзиту газу – 30 червня 2017-го. Обидві дати можуть бути переглянуті арбітражем на прохання трибуналу.

В НАК зазначають: «Газпром» наполягає, що по суті контракти повинні залишитися незмінними і застосовуватися на підставі тлумачення російською компанією.

«Нафтогаз» же наполягає на перегляді або тлумаченні обох контрактів відповідно до європейських стандартів і вимог, на забезпеченні конкурентоспроможної ціни і економічно обґрунтованих тарифів, оскільки ці цілі відповідають заявленій меті обох сторін на момент переговорів і укладення контрактів у січні 2009 року, а саме положення про перегляд ціни і тарифу.

«Обидва контракти містять положення, що відхиляються від європейських стандартів. Слід зазначити, що положення про обсяг і «бери або плати» в контракті з купівлі-продажу газу є порушенням європейського та українського законодавства про конкуренцію», – йдеться в документі.

«Нафтогаз» і «Газпром» майже одночасно ініціювали арбітраж за контрактом купівлі-продажу у червні 2014 року. Суд обидва позови об'єднав.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті