США запізнилися із санкціями: спонсори встигли профінансувати «Північний потік-2»

США запізнилися із санкціями: спонсори встигли профінансувати «Північний потік-2»

Однак США і Польща збираються й надалі перешкоджати реалізації газового проекту

США запізнилися із санкціями: спонсори встигли профінансувати «Північний потік-2»
фото Shutterstock

Європейські енергетичні компанії – Engie, OMV, Shell, Uniper, Wintershall – встигли надати фінансування проекту Nord Stream 2 («Північний потік-2») незадовго до того, як у Сенаті США запровадили нові санкції проти будівництва газопроводу в обхід України, пише Интерфакс.

«Кошти прийшли на рахунки компанії Nord Stream 2 і вже працюють на проекті», – заявив заступник голови правління ПАТ «Газпром» Олександр Медведєв на брифінгу.

Як повідомлялося, в середу сенат США схвалив законопроект, який дає президенту США право вводити санкції щодо того, хто за один раз інвестував більше ніж $1 млн в будівництво Росією експортних трубопроводів або надав для цих цілей устаткування (в тому числі в лізинг), технології та послуги. Гранична сума для таких транзакцій протягом року – $5 млн.

У законопроекті про додаткові санкції щодо Росії є окремий параграф про «Північний потік-2». У ньому сказано, що США будуть продовжувати перешкоджати реалізації проекту «через його згубні наслідки для енергетичної безпеки ЄС, розвитку газового ринку в Центральній і Східній Європі та енергетичних реформ в Україні».

Також США мають намір допомагати Україні і своїм союзникам та партнерам в Європі знижувати залежність від російських енергоресурсів, особливо природного газу, «який використовується урядом РФ в якості зброї, щоб залякувати інші країни і впливати на них», йдеться в документі Сенату.

Як повідомлялося раніше, проект «Північний потік-2» передбачає будівництво через Балтійське море ще двох ниток газопроводу потужністю 55 млрд куб м. Його попередня вартість оцінюється в 10 млрд євро.

Проект мав стати аналогом вже працюючого першого «Північного потоку». Однак спільне підприємство з іноземними партнерами створити не вдалося, оскільки Польща заблокувала входження іноземних партнерів до складу акціонерів Nord Stream 2 AG.

Тоді партнери вирішили шукати іншу схему співпраці та оформили свою участь в ньому не як акціонери, а через боргове фінансування. Переформатування схеми в умовах ведення переговорів шістьма сторонами суттєво затягнулося. Очікувалося, що кошти надійдуть в Nord Stream 2 вже в березні, проте вийшло це зробити лише в червні.

Як писав Mind, Варшава має намір відмовитися від російського газу і натомість почати будівництво магістрального газопроводу Baltic Pipe – він забезпечить транзит газу з Норвегії. Цей проект є серйозним конкурентом для «Північного потоку-2». Щоб відстояти плани, які суперечать інтересам Москви, Польща готується до інформаційних війн і хакерських атак з боку Росії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті