Думка юриста: Мінфін вкотре ускладнив реєстрацією податкових накладних

Думка юриста: Мінфін вкотре ускладнив реєстрацією податкових накладних

Внесені нові зміни до критеріїв блокування ПН/РК

Думка юриста: Мінфін вкотре ускладнив реєстрацією податкових накладних
Фото: pixabay.com

Мінфін України змінив перелік критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим вкотре ускладнює ситуацію із реєстрацією ПН, вважає керівник практики податкового права юридичної фірми GOLAW Ірина Кальницька.

За її словами, зміни, затверджені наказом Мінфіну №926 від 9 листопада, дозволять охопити ще більше коло платників податку на додану вартість (ПДВ) які потраплять в зону ризику блокування ПН.

Юрист пояснила, що змінами, зокрема, доповнено перелік критеріїв для моніторингу ПН/РК новим підпунктом. Йдеться про розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до ПН, яка складена на отримувача – платника ПДВ, якщо передбачається зміна вартості більше ніж удвічі та (або) зміна номенклатури (зокрема для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД – зміна перших чотирьох цифр кодів).

Крім того, змінами передбачено, що визначений необхідний обсяг залишку для співставлення обсягів постачання та придбання товарів складає більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить понад 0,03; понад 60 % – від 0,02 до 0,03; понад 50 % – від 0,015 до 0,02; понад 40 % – від 0,01 до 0,015, понад 30 % – від 0,005 до 0,01, понад 20 % – до 0,005.

Нагадаємо, що показник D – це співвідношення сплаченого за останні 12 місяців єдиного внеску на соціальне страхування та податків (крім ПДВ при імпорті) до загальної суми постачання товарів/послуг, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7%, за останні 12 місяців, яка зазначена платником податку в зареєстрованих ПН/РК.

«Причина у зміні вартості товару/послуги або коду УКТ ЗЕД може бути будь-яка, наприклад, банальна технічна помилка. Однак, враховуючи те, що проектом наказу поки що не пропонується перелік документів для пояснення внесення таких змін, важко сказати що саме очікуватиме Державна фіскальна служба (ДФС) від платника  у такому випадку», – підкреслила Кальницька.

За її словами, імовірно платникам податків знову-таки доведеться підтверджувати реальність господарської операції первинними документами,  а також готувати обґрунтоване пояснення внесення таких змін.

Окрім цього, за словами юриста, наказом надається право Комісії Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК не враховувати інформацію, надану платником, якщо буде встановлено, що у таблиці наведені недостовірні дані або надана інша інформація, яка може свідчити про ризиковість операції платника.

«Якими критеріями недостовірності такої інформації необхідно керуватися, у наказі не уточнюється. У тому випадку, якщо дані таблиці платника вже враховані системою моніторингу автоматично, після прийняття відповідного рішення Комісією, такі дані вже враховуватися не будуть. Коментарів щодо можливості подати відкориговані дані або оскаржити їх неврахування Комісією новий наказ, на жаль, не містить», – відзначила керівник практики податкового права GOLAW.

Разом з тим юрист окреслила й деякі позитивні зміни.

Так, автоматичне врахування таблиці даних платника передбачається і для ПН, зупинених на підставі таких ознак: значення показників D та P (сума ПДВ, зазначена платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у реєстрі у звітному періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в реєстрі ПН/РК) мають такі розміри – D>0,02, P < Pм*1,3 (D та P обраховуються ДФС автоматично кожного 10 числа календарного місяця, наступного за звітним, та стають доступними платнику в електронному кабінеті); обсяг постачання товарів/послуг у ПН/РК, складених з 1 січня 2017 року в реєстрі, зазначених в інформації згідно з додатком до цих критеріїв, становить понад 25% від загального обсягу постачання за відповідний період.

«Враховуючи зміст другої ознаки для автоматичного врахування даних таблиці, можливо передбачити, що підпункт перший пункту шостого критеріїв щодо відповідності обсягу постачання обсягу придбання мав бути змінений не тільки в частині визначення залишку», – додала Кальницька.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло