mind
НБУ пояснив, чому інфляція перевищила очікування регулятора

НБУ пояснив, чому інфляція перевищила очікування регулятора

У Нацбанку вважають, що основною причиною були чинники, на які регулятор не міг вплинути

НБУ пояснив, чому інфляція перевищила очікування регулятора
Фото: pixabay.com

Споживча інфляція в 2017 році становила 13,7% і перевищила ціль Національного банку 8% ± 2 в. п. на кінець року. Регулятор пояснює перевищення показника головним чином дією чинників, на які НБУ не міг вплинути за допомогою інструментів грошово-кредитної політики, йдеться в прес-релізі Центробанку.

«Мова йде насамперед про скорочення пропозиції окремих видів товарів через несприятливі погодні умови в першій половині року, нестабільну ситуацію у тваринництві, зростання світових цін та зовнішнього попиту на вітчизняні продукти харчування (зокрема, м’ясо-молочної групи). Також на зростанні цін позначилися збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці, та швидке відновлення споживчого попиту», – пояснюється в повідомленні регулятора.

Найбільш суттєво на рівень інфляції вплинуло подорожчання послуг закладів швидкого харчування, вищої освіти, утримання прибудинкових територій. Як наслідок, базова інфляція за підсумками 2017 року прискорилась до 9,5% р/р порівняно з 5,8% р/р у 2016 році.

Зростання цін на сирі продовольчі товари в 2017 році відчутно прискорилося (до 23.5% р/р) порівняно з попереднім роком і забезпечило основний внесок у споживчу інфляцію. Високими темпами зросли ціни на продукти харчування з високим ступенем обробки (насамперед молочні та м’ясні продукти) як наслідок подорожчання сировини, а також у відповідь на значні обсяги експорту окремих продуктів харчування (зокрема, масла вершкового).

Проте тривало падіння цін на цукор в результаті низьких світових цін та значної пропозиції на внутрішньому ринку, а гарний урожай зумовив падіння цін на гречану крупу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті