Оновлено: НАК «Нафтогаз України» очікує стабілізації роботи газотранспортної системи (ГТС) з 3 березня

Оновлено: НАК «Нафтогаз України» очікує стабілізації роботи газотранспортної системи (ГТС) з 3 березня

«Нафтогаз України» та PGNiG (Польща) підписали контракт щодо закупівель газу до кінця березня

Оновлено: НАК «Нафтогаз України» очікує стабілізації роботи газотранспортної системи (ГТС) з 3 березня
Фото: Shutterstockk

НАК «Нафтогаз України» очікує стабілізації роботи газотранспортної системи (ГТС) з 3 березня, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на головного комерційного директора компанії Юрія Вітренко.
Про це він заявив у п’ятницю в ефірі «24 каналу».

«Для нас ця доба (2 березня – ІФ) є критичною – але ми вже бачимо, що ми її проходимо. Завдяки, зокрема, свідомим українським громадянам, які добровільно обмежили споживання. За рахунок того, що вже пішов газ з Європи, за рахунок різних технічних дій (приводи в «Укртрансгазі» були переведені на електроенергію, підприємства ТКЕ – перейшли на мазут). За рахунок усіх цих заходів ми вже бачимо, що ситуація стабілізується. І з завтрашнього дня ми побачимо вже абсолютно стабільну роботу ГТС», – сказав він.

Крім того, він додав, що проблеми виникли за рахунок збігу низки обставин: недотримання «Газпромом» тиску на вході в ГТС України (невідповідність транзитному контракту); дуже холодної погоди і сполученого з цим зростання споживання і цін на газ в Європі; відмови «Газпрому» постачати газ в Україну всупереч контракту і рішенням Стокгольмського арбітражу.

«Сьогодні була найкритичніша доба – ми бачимо, що поки все позитивно. Завтра потрібно подивитися, як все працює вже в нормальному режимі, і потім ми будемо з упевненістю говорити, що можемо повертатися до нормальної роботи без будь-яких обмежень», – резюмував він.

Так, після відмови «Газпрому» поставляти газ в Україну «Нафтогаз України» та PGNiG (Польща) підписали контракт щодо закупівель газу, який діятиме до кінця березня 2018 року. Загальний обсяг за ним складає 60 млн куб. м. Поставки газу почалися сьогодні о 6 годині ранку газ через ГРС «Германовіце», яка з’єднує польську ГТС з українською.

Водночас, як заявив  Президент України Петро Порошенко контракти НАК «Нафтогаз України»  і «Газпром» не передбачають розірвання в односторонньому порядку. повідомив Інтерфакс-Україна.

«Мене поінформували після дуже уважного вивчення контракту між НАК «Нафтогаз України» і РАО «Газпром»: договором не передбачено його розірвання в односторонньому порядку, і такі заяви «Газпрому» можуть пояснюватися тільки одним – небажанням виконувати свої контрактні зобов'язання», – сказав президент на нараді з питань енергетичної безпеки в п'ятницю в Києві.

Водночас, Прем'єр-міністр Володимир Гройсман розраховує, що ситуація з газопостачанням в Україні увійде в штатний режим орієнтовно у вівторок, 6 березня, та зазначає, що НАК «Нафтогаз України» потрібно було б «передбачити, з ким вони мають справу (йдеться про «Газпром» – ІФ) і зробити певну перестраховку, щоб ситуація не була такою, якою вона є сьогодні», повідомляє агентство. 

Нагадаємо, кризовий комітет при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України оголосив кризову ситуацію рівня надзвичайної ситуації в Україні у період з 2 по 6 березня 2018 року (включно), про що йдеться у відповідному Протоколі засідання комітету від 1 березня 2018 року.

Так, передбачено зупинити роботу дошкільних закладів, шкіл та вищих навчальних закладів на зазначений період, обмежити споживання природного газу великим та середнім промисловими споживачами, які використовують газ як сировину на 10 % (щодобово).

Водночас, оператору ГТС, операторам ГРМ обмежити транспортування/розподілу природного газу на 10 % (щодобово) у період великим промисловими та середнім споживачами та об’єктам теплової генерації.

Крім того, ДСНС України спільно головами обласних державних адміністрацій та органами місцевого самоврядування вирішити питання відкриття укриттів та пунктів обігріву.

Також документом передбачено перехід об’єктів електрогенерації (теплової генерації) на використання резервного палива (мазуту) у 15–20 млн куб. м на добу

Раніше, голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв пропонував українцям зменшити температуру в приміщеннях на один-два градуси для того, щоб уникнути кризової ситуації в енергетиці та не дати президенту Росії Владіміру Путіну реалізувати свій план газового шантажу. 

Він зазначив, що ці заходи незначно вплинуть на комфорт або продуктивний процес, але дозволять скоротити добове споживання на 8–10%.

Крім того, згідно зазначеному документу, Кризовий комітет має своєчасно повідомляти Секретаріат Енергетичного Співтовариства та голову Координаційної Групи Енергетичного Співтовариства з питань безпеки постачання про ситуацію і заходи, застосовані для її подолання відповідно до Національного плану дій.\

Нагадаємо, 1 березня 2018 року «Газпром» після рішення Cтокгольмського арбітражу не на свою користь заявив про те, що ініціює розірвання контрактів на поставку і транзит газу з НАК «Нафтогаз України».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті