Захворіло у світі
1,587,209
Померло у світі
94,850
Вилікувалось у світі
353,291
Захворіло в Україні
1892
Померло в Україні
57
Вилікувалось в Україні
45
Україна перетворюється на головного постачальника сурогатного алкоголю в ЄС

Україна перетворюється на головного постачальника сурогатного алкоголю в ЄС

Неякісними паленими напоями труяться не лише українці, а й країни т.зв. «горілчаного поясу Європи»

Україна перетворюється на головного постачальника сурогатного алкоголю в ЄС
фото Shutterstock

Видання EU Reporter провело розслідування, чому Україна має всі шанси стати країною номер один у Європі з контрабанди нелегального алкоголю та сигарет.

«Корупція в Україні стримує щонайменше 2% економічного зростання, – зазначає Йост Льюнгман, постійний представник МВФ в Україні. – Це не просто питання справедливості; це також питання економіки країни», – зазначив він.

У 2017 році ЄС надав Україні фінансову допомогу в розмірі понад 174 млн євро (у 2018 році сума допомоги від ЄС складе 208 млн євро) в обмін на реформи, зміцнення державних інститутів і верховенство права.

Проте, згідно з Transparency International, рівень корупції в Україні в 2017 році був найвищим в Європі: країна зайняла 130-те місце в Індексі сприйняття корупції.

Давно відомо, що Україна – це основне джерело контрабанди сигарет в Європі, але в останні роки на європейському ринку все частіше зʼявляється контрабандний алкоголь з України.

Україна перетворюється на головного постачальника сурогатного алкоголю в ЄС
Нелегальна алкогольна продукція
фото Національна поліція України

Україна ризикує піти по стопах Литви, яка офіційно визнана «транзитним пунктом» для поставок незаконного алкоголю в ЄС, пише EU Reporter. Частка тіньової економіки в Литві 30%, при цьому підакцизні товари, зокрема алкоголь, найдорожчі в усій Європі відносно до доходів населення.

Ситуація з алкогольним ринком в Україні розвивається так само. З цієї причини більшість країн так званого «горілчаного пояса Європи» – Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Молдови та Білорусі – характеризуються високим рівнем споживання алкоголю і смертності, і більшість з них є сусідами України.

Можна припустити, що приплив низькоякісного алкоголю з України в ці країни може викликати збільшення захворюваності та отруєння сурогатним алкоголем.

Підроблений низькоякісний алкоголь, як правило, завжди в кілька разів дешевший від оригіналу, оскільки виробляється без дотримання норм, технологій і використовує низькоякісні спирти, зазвичай технічні.

Щороку близько 10 тисяч людей вмирають від отруєння сурогатним алкоголем.

Україна – єдина країна, де досі існує державна монополія на виробництво спирту, тобто виробництво алкоголю має перебувати під контролем держави. Водночас різке збільшення акцизів – майже до рівня країн ЄС – і, відповідно, в цінах призвело до збільшення виробництва сурогатного алкоголю. За даними МВФ, виробництво незаконного алкоголю в Україні становить 60% всього ринку, тоді як в інших країнах цей показник не перевищує 25%.

Україна перетворюється на головного постачальника сурогатного алкоголю в ЄС
Нелегальне виробництво алкоголю
фото Національна поліція України

Згідно з дослідженнями Української правозахисної організації «Стоп корупції», щонайменше половина державних заводів випускають нелегальний алкоголь, а 10 з 30 заводів займаються виробництвом контрафактної продукції.

Правозахисник Роман Бочкала, глава антикорупційної організації, повідомляє, що державні органи ніяк не намагаються припинити незаконне виробництво алкоголю. Частіше правоохоронні органи і посадові особи захищають і «кришують» такі підприємства.

Згідно з аудитом міжнародної компанії PwC, через «чорний ринок» бюджет України не отримує щороку понад 12 млрд гривень (360 млн євро) – в той час як ЄС виділяє «всього» 208 млн євро на боротьбу з корупцією в Україні.

Ці питання вже активно обговорюються євродепутатами і будуть включені до порядку денного наступної робочої зустрічі з урядом України. Настав  час використовувати політичний важіль для впливу на українську владу, щоб стимулювати антикорупційні реформи в монополії на виробництво алкоголю і почати боротьбу з незаконним ринком алкоголю, пише EU Reporter.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію