Верховна Рада звільнила Гонтареву з посади голови НБУ та призначила Якова Смолія

Верховна Рада звільнила Гонтареву з посади голови НБУ та призначила Якова Смолія

Звільнення Гонтаревої підтримали 342 народних депутати, за призначення Смолія проголосували 247 нардепів

Верховна Рада звільнила Гонтареву з посади голови НБУ та призначила Якова Смолія
Яків Смолій
Фото УНIАН

Верховна Рада підтримала подання президента України про звільнення Валерії Гонтаревої з посади голови Національного банку України 342 голосами та призначила головою центробанка Якова Смолія.

За призначення нового голови НБУ проголосували 247 народних депутатів.

«Це велика честь та відповідальність прийняти Національний банк України під керівництво. Я принципово підтверджую курс реформ. Наша мета незмінна: Перше. Збереження цінової та фінансової стабільності. Друге. Сприяння економічному зростанню. Третє. Інтеграція української фінансової системи до європейської», – йдеться у повідомленні на сайті НБУ із посиланням на слова нового Голови центробанка.

Так, за його словами спершу потрібно якнайшвидше відновити кредитування реального сектору економіки. Вже зараз банківська система має достатньо коштів, аби запустити повномасштабне кредитування. Загалом понад 80 млрд грн гривень можуть бути спрямовані на відродження економіки країни.

«Водночас, маємо й кілька проблемних питань: це критичний обсяг непрацюючих кредитів у портфелях банків і слабкий захист прав кредиторів. Їх вирішення можливе лише шляхом зміни законодавства», – зазначив Смолій.

Як уточнив новий очильник НБУ, це проекти законів щодо відновлення кредитування, щодо діяльності з управління заборгованістю. «У разі затвердження цих змін ми зможемо запустити економіку і повноцінне кредитування стане можливим уже в наступному році», – підкреслив він.

Крім того, Смолій зазначив, що настав час ґрунтовної валютної лібералізації. «Запропонований нами проект Закону «Про валюту» уже підтримано на Національній Раді реформ. Переконаний, що тут, у Парламенті, якісно нова модель валютного регулювання буде підтримана. Адже широка валютна лібералізація та вільний рух капіталу дозволять Україні стати рівноправним учасником глобальної економіки», – повідомив він.

Водночас, Смолій виділив одну з найголовніших цілей НБУ – «Національний банк має і надалі залишатися незалежним від політичних течій. Політична незалежність дозволить Національному банку ефективно виконувати свій мандат – забезпечувати цінову та фінансову стабільність».

«Ми будемо захищати її (банківську систему – ред.) стабільність від політичних впливів, стоятимемо на варті інтересів ринку», – підкреслив він.

Так, за його словами, НБУ і далі працюватиме над забезпеченням низьких та стабільних темпів інфляції – у перспективі 5 років − у межах 5% ± 1 %, а також продовжить докладати зусиль, аби фінансова система стала ще більш стійкою до зовнішніх шоків.

Крім того, він наголосив, що уже в середньостроковій перспективі українська фінансова система має інтегруватися до загальноєвропейської. «Це означає, що ми маємо якнайшвидше у повному обсязі впровадити європейські директиви і норми відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом», – пояснив Смолій.

Яків Смолій – український банкір, з 11 травня 2017 року в. о. голови НБУ.

Так, Смолій став десятим Головою НБУ в історії незалежної України і приєднався до команди центробанку у квітні 2014 року – з того часу обіймав посаду заступника Голови Національного банку, що здійснює загальне керівництво блоком розрахункових операцій.

Водночас, з жовтня 2016 року Яків Смолій – перший заступник Голови Національного банку. У банківській системі України Яків Смолій працює з часів її формування.

У свою чергу екс-голова НБУ під час оприлюднення звіту про свою роботу у Верховній Раді зазначила, – «я вважаю, що моя місія повністю виконана, тому що реформи зроблені».

Так, за її словами, забезпечено макрофінансову стабільність, очищено банківську систему від неплатоспроможних банків та посилено її стійкість на майбутнє, здійснено повну трансформацію НБУ – «перебудували всі процеси і перетворили його в потужну модерну інституцію».

Як писав Mind, 10 квітня 2017 року голова Національного банку України Валерія Гонтарева подала президенту України Петру Порошенку заяву про відставку.

Пізніше президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради проекти постанов щодо звільнення Валерії Гонтаревої з посади голови Нацбанку та призначення Якова Смолія на цю посаду.

Однак раніше Верховній Раді не вистачало голосів за призначення Якова Смолія головою НБУ. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію