Захворіло у світі
65,926,118
Померло у світі
1,519,576
Вилікувалось у світі
42,398,729
Захворіло в Україні
801,716
Померло в Україні
13,421
Вилікувалось в Україні
412,533
НБУ: інфляція у квітні становила 13,1% і на кінець року вийде на прогнозовані 8,9%

НБУ: інфляція у квітні становила 13,1% і на кінець року вийде на прогнозовані 8,9%

Відхилення фактичної інфляції у квітні від прогнозу є незначним та може бути нівельоване у наступні місяці

НБУ: інфляція у квітні становила 13,1% і на кінець року вийде на прогнозовані 8,9%
Фото: Shutterstock

Споживча інфляція у квітні 2018 року продовжила сповільнюватися третій місяць поспіль і становила 13,1% у річному вимірі (порівняно з 13,2% у березні), але відхилення фактичної інфляції у квітні від прогнозу є незначним та може бути нівельоване у наступні місяці та на кінець року  її рівень складе 8,9% р/р, як прогнозував раніше Національний банк України (НБУ).

Про це йдеться у повідомленні на сайті НБУ.

«За оцінками Національного банку, відхилення фактичної інфляції у квітні від прогнозу є незначним та може бути нівельоване у наступні місяці. До того ж, монетарні умови є наразі достатньо жорсткими, щоб забезпечити поступове зниження споживчої інфляції у відповідності до прогнозу Національного банку (8,9% р/р на кінець 2018 року) та її повернення до цільового діапазону у середині 2019 року», – йдеться у повідомленні регулятора.

Так, хоча Національний банк очікував на подальше зниження інфляції в річному вимірі, її квітневий показник дещо перевищив прогноз, опублікований у «Інфляційному звіті» за квітень 2018 року, переважно за рахунок впливу найбільш волатильних компонент.

Водночас, базова інфляція в квітні залишилася незмінною (9,4% у річному вимірі) та відповідала прогнозу Національного банку.

Як пояснюють у НБУ, під впливом суттєвого послаблення курсу гривні наприкінці 2017 – початку 2018 року та пожвавлення споживчого попиту прискорилося зростання цін на непродовольчі товари (до 4,2% р/р), зокрема на одяг та взуття, фармацевтичні та медичні товари, меблі, товари для особистого догляду тощо. Водночас, зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки трохи уповільнилося (до 11,7% р/р). Крім того, темпи зростання вартості послуг, що входять до базової інфляції, також знизилися (до 14,5% р/р), у тому числі завдяки зміцненню обмінного курсу гривні.

Як зазначається, темпи зростання цін на сирі продукти харчування в квітні дещо сповільнилися, але все ще залишилися суттєвими (22,6% у річному вимірі) та перевищували прогноз Національного банку. «Відхилення від прогнозу відбулося насамперед за рахунок цін на м’ясо, темпи зростання яких збільшилися», – пояснює регулятор та зазначає, що водночас зменшилися темпи зростання цін на овочі та фрукти.

Адміністративно регульовані ціни зросли на 13,7% р/р у квітні, але темпи їх зростання залишилися майже без змін порівняно з березнем, однак перевищили показники, закладені у прогнозі НБУ. «Зокрема, попри сповільнення, ціни на тютюнові вироби зростали вищими темпами, ніж прогнозувалося, на тлі скорочення обсягів їх виробництва. Крім того, продовжували зростати вищими темпами тарифи на водопостачання та водовідведення, вартість залізничних та авіаційних перевезень, а також ціни на хліб», – зазначає Центробанк.

Крім того, у НБУ відзначають, що зростання цін на паливо суттєво уповільнилося (до 16,7% р/р), насамперед завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку, що дозволило суттєво знизити податкове навантаження на вартість палива (акцизи на паливо розраховуються у євро).

Нагадаємо, за даними Держстату зростання споживчих цін в Україні у квітні 2018 року склало 0,8% у порівнянні з 1,1% у березні, 0,9% у лютому та 1,5% у січні.

Так, за даними відомства, у порівнянні квітня 2018 року до квітня 2017 року зростання споживчих цін уповільнилося до 13,1% з 13,2% за підсумками березня, 14% – лютого та 14,1% – за підсумками січня.

Як писав Mind, на початку лютого 2018 року Нацбанк зазначав, що очікує тривалішого уповільнення споживчої інфляції до цільового рівня, ніж раніше прогнозувалося, і попри посилення регулятором жорсткості монетарної політики інфляція у 2018 році залишатиметься високою – на рівні 8,9% з очікуваних 7,3% та базової інфляції на рівні 8,2% на кінець року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті