mind
«Газпром» у судовому порядку домігся припинення виконання рішення Стокгольма за контрактом про транзит

«Газпром» у судовому порядку домігся припинення виконання рішення Стокгольма за контрактом про транзит

Відповідний наказ Апеляційного суду округу Свеа (Швеція) не може бути оскаржений

«Газпром» у судовому порядку домігся припинення виконання рішення Стокгольма за контрактом про транзит
Фото: Shutterstock

Апеляційний суд округу Свеа (Швеція) 13 червня задовольнив клопотання ПАТ «Газпром» і виніс наказ про призупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу від 28 лютого щодо спору між «Газпромом» і «Нафтогазом України» у межах контракту на транзит газу через територію України, повідомляє російський Інтерфакс.

Як зазначається у повідомленні «Газпрому», клопотання було подано «Газпромом» 7 червня у зв'язку з оскарженням арбітражного рішення по транзитному контракту і спробами «Нафтогазу» до розгляду скарги по суті почати процедуру примусового виконання цього рішення в різних юрисдикціях.

«Апеляційний суд погодився, що є достатні підстави для призупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу. Винесення наказу позбавляє НАК «Нафтогаз України», зокрема, підстав для спроб арешту активів «Газпрому» за кордоном. Дана обставина буде використана «Газпромом» при оскарженні дій судових приставів у Швейцарії та Нідерландах», – йдеться в релізі російської компанії.

Відповідно до закону Швеції «Про арбітраж» наказ апеляційного суду не може бути оскаржено, підкреслює «Газпром».

Оновлено: Як повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на інформацію «Нафтогазу», компанія підтвердила, що Апеляційний суд округу Свеа, який розглядає апеляційні скарги «Газпрому» на арбітражні рішення в справах з «Нафтогазом», виніс рішення про призупинення процедури виконання рішення арбітражу.

«Рішення суду було прийнято судом без виклику «Нафтогазу» і, відповідно, без урахування пояснень і аргументів, які були б представлені «Нафтогазом», якби суд повідомив його про наявність такого клопотання «Газпрому» і розгляд судом цього питання. Рішення є тимчасовим. Компанія найближчим часом подасть суду свої розгорнуті пояснення і контрагрументи і очікує, що, врахувавши їх, суд скасує рішення про призупинення», – зазначили в НАК.

«Рішення означає, що подальші дії «Нафтогазу» за процедурою стягнення $2,6 млрд з «Газпрому» тимчасово припинені. Воно не призводить до скасування рішень Арбітражу і не дає «Газпрому» можливість вимагати у «Нафтогазу» повернення $2,1 млрд, вже зарахованих рішенням арбітра в якості компенсації «Нафтогазу», – додали в компанії.

Стокгольмський арбітраж 28 лютого прийняв остаточне рішення щодо спору між «Газпромом» і «Нафтогазом України» у межах контракту на транзит газу через територію України. По ньому «Газпром» має заплатити українській стороні $2,6 млрд за недостатні обсяги транзиту газу. У зв'язку з істотними, на думку «Газпрому», процесуальними порушеннями, допущеними арбітрами, «Газпром» звернувся до апеляційного суду округу Свеа із заявою про оскарження рішення та повне скасування.

Наприкінці травня – на початку червня «Нафтогаз України» повідомив, що вживає на території Швейцарії та Нідерландів заходів щодо примусового виконання рішення Стокгольмського арбітражу по розгляду по транзитному контракту. «Газпром» подав до швейцарського суду заяву, спрямовану на надання компанії повного доступу до матеріалів справи і подальше оскарження дій судових приставів. Аналогічну заяву в голландський суд планується направити пізніше.

Нагадаємо, 29 травня 2018 року Наглядова рада НАК «Нафтогаз України» проголосувала за виплату бонусів правлінню компанії у зв'язку з перемогою в Стокгольмському арбітражі над російським «Газпромом».

Водночас, Прем'єр-міністр Володимир Гройсман звернувся до наглядової ради НАК з пропозицією переглянути недавнє рішення про виплату співробітникам компанії премій. «Уряд не приймав жодного рішення про преміювання. НАК – це компанія, яка управляється незалежним наглядовою радою. Це не компетенція уряду, а незалежних рад. Я теж був стурбований таким рішенням, тому я надіслав офіційного листа незалежного наглядовій раді з тим, щоб вони переглянули своє рішення і проінформували Кабінет міністрів України», – зазначив Гройсман 8 червня на годині Уряду у Верховній раді.

Більше про конфлікт, який виник після рішення арбітражу, і його наслідки читайте в матеріалі Mind «Охолоджена ейфорія: що буде після перемоги «Нафтогазу» в Стокгольмському арбітражі».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті