Грошова маса в червні зросла на 1% – НБУ

Грошова маса в червні зросла на 1% – НБУ

Динаміка обумовлена зростанням обсягу готівкових коштів у обігу поза банками

Грошова маса в червні зросла на 1% – НБУ
Фото: Shutterstock

У червні цього року грошова маса в Україні зросла на 1% – до до 1 трлн 209,84 млрд грн. Про це з посиланням на грошово-кредитну статистику Національного банку України пише Інтерфакс-Україна.

Згідно з повідомленням, грошова база збільшилася за минулий місяць відразу на 3,1% – до 419,95 млрд грн. 

Це обумовлено зростанням обсягу готівкових коштів у обігу поза банками – на 3,6%, до 345 млрд грн, тоді як залишок по депозитах збільшився всього на 0,2% – до 864,42 млрд грн.

У цілому з початку року обсяг грошової бази зріс на 5,2%, тоді як грошової маси – усього на 0,1%.

Залишки гривневих депозитів населення в платоспроможних банках у червні виросли на 5,9% – до 262,9 млрд грн, у доларовому еквіваленті – на 1,1%, до $ 8,5 млрд.

За даними Нацбанку, активному залученню коштів фізичних осіб сприяли високі темпи зростання заробітних плат і подальше зростання приватних переказів з-за кордону. 

Разом з цим приплив коштів на гривневі депозити був викликаний збереженням значної різниці в прибутковості з валютними депозитами на тлі практично незмінного курсу національної валюти до долара.

Залишки депозитів юросіб у платоспроможних банках за минулий місяць скоротилися, зокрема за гривневими вкладами – на 5,6%, до 243,8 млрд грн, за валютними (в доларовому еквіваленті) – на 1,3%, до $5,1 млрд. Це пояснюється відрахуванням держкомпаніями коштів до бюджету.

Загальний портфель гривневих депозитів у3 червні практично не змінився і залишився на рівні 506,7 млрд грн.

Кредитний портфель банків у нацвалюті в червні скоротився на 1,4% – до 584,9 млрд грн, за рахунок зменшення кредитів бізнесу на 1,8% – до 468,2 млрд грн, тоді як портфель кредитів фізосіб залишився майже на рівні попереднього місяця – 116,7 млрд грн.

Збереження конкуренції банків за корпоративних клієнтів зумовило незначне підвищення процентних ставок по депозитах бізнесу в національній валюті – на 0,2 в. п. – до 11,6% річних. Вартість гривневих кредитів юридичних осіб зросла на 0,1 в. п. – до 17,1% річних, що відображало збільшення кредитного попиту, зокрема на оборотні цілі підприємств.

Вартість гривневих вкладів населення фактично залишалася на рівні попереднього місяця (10,8% річних), з огляду на стійкий приплив коштів населення. Ставки по кредитах фізичних осіб зросли на 0,6% – до 31,8% річних.

Регулятор пов'язує це з підвищенням стандартів кредитування великими банками по позиках більше одного року.

Ставки по валютних кредитах населенню в червні впали відразу на 2,5 в. п. – до 5,7% річних, тоді як за валютними депозитами вони збільшилися на 0,1 в. п. – до 2,3% річних.

Нагадаємо: у травні грошова маса в Україні зросла на 0,5%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті