Захворіло у світі
65,926,118
Померло у світі
1,519,576
Вилікувалось у світі
42,398,729
Захворіло в Україні
801,716
Померло в Україні
13,421
Вилікувалось в Україні
412,533
НБУ опрацьовує зміни до валютного законодавства на прикладі банку «Південний»

НБУ опрацьовує зміни до валютного законодавства на прикладі банку «Південний»

Для недопущення використання фіктивних курсів конвертації валют у операціях банківських клієнтів

НБУ опрацьовує зміни до валютного законодавства на прикладі банку «Південний»
Фото: Shutterstock

Національний банк (НБУ) у відповідь на скасування у судовому порядку 4,8 млн грн штрафу до ПАТ «АБ «Південний», опрацьовує зміни до валютного законодавства з метою недопущення у подальшому використання фіктивних курсів конвертації валют у операціях банківських клієнтів, йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

«Наразі Національний банк опрацьовує зміни до валютного законодавства з метою недопущення у подальшому використання фіктивних курсів конвертації валют у операціях банківських клієнтів», – повідомили у НБУ.

Як зазначається, відповідно до ст. 60 Директиви (ЄС) про запобігання використанню фінансової системи для відмивання грошей та фінансування тероризму, НБУ оприлюднює підстави, на яких було вжито заходи впливу до банку «Південний».

«Головна підстава для прийняття регулятором такого рішення полягає в тому, що НБУ у 2017 році було встановлено факт недоотримання валютної виручки клієнтами банку «Південний» на загальну суму понад $19 млн. Це пов’язано з перерахунком польських злотих у долари США за неринковим курсом конвертації валют, який був у рази меншим від ринкового крос-курсу», – пояснили у НБУ.

Така значна недостача виникла у результаті проведених клієнтами банку-юридичними особами експортних операцій на загальну суму близько $22 млн. Ці операції проводилися відповідно до умов укладених з нерезидентами зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і були зняті банком «Південний» з валютного контролю.

При цьому, змінами до вищезазначених зовнішньоекономічних договорів контрагентам надано можливість здійснювати розрахунки за поставлений товар не у доларах США (як було першочергово передбачено), а у польських злотих за курсом перерахунку в долари США.

Так, з 30 грудня 2015 по 23 листопада 2016 року клієнти банку отримали валютну виручку за вказаними вище експортними операціями у польських злотих в еквіваленті лише приблизно $3 млн, замість вищезгаданих $22 млн.

Так, рішення про застосування зазначених санкцій у вигляді штрафу було прийнято Центробанком у липні 2017 року та вже у 2018 році за результатами судового розгляду за позовом банку рішення НБУ про накладення штрафу було скасовано.

НБУ у липні 2017 року прийняв рішення про застосування до ПАТ «АБ «Південний» заходу впливу у вигляді штрафу в розмірі 4,88 млн грн, у 2018 році за результатами судового розгляду за позовом банку рішення НБУ про накладення штрафу було скасовано.

Як зазначається, банк було оштрафовано за виявлені ознаки ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, а також – за порушення вимог щодо виявлення клієнтів банку-національних публічних діячів, їх близьких осіб та осіб, пов’язаних з ними.

Нагадаємо, у липні 2018 року НБУ не застосовував заходи впливу до банків. У той же час раніше, у травні, НБУ  за результатами перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення застосував заходи впливу до 4 банків – порушників законодавства у сфері фінансового моніторингу.

Крім того, у липні Верховний Суд підтримав правову позицію Національного банку у спорі з ПриватБанком щодо застосування заходів впливу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті