Конституційний суд скасував право Мінфіну на отримання інформації з персональними даними

Конституційний суд скасував право Мінфіну на отримання інформації з персональними даними

Відтепер Мінфін повинен питати дозволу на отримання даних щодо пенсій, допомог, пільг, субсидій тощо

Конституційний суд скасував право Мінфіну на отримання інформації з персональними даними
Фото: pixabay

Конституційний суд (КС) визнав неконституційним надання Міністерству фінансів право отримувати інформацію з персональними даними, повідомляє FinClub із посиланням на інформацію прес-служби КС.

Як зазначається, КС дійшов висновку, що надання Мінфіну права отримувати інформацію, що містить персональні дані, суперечить Конституції.

Зазначені положення Бюджетного кодексу втрачають чинність з дня ухвалення рішення КС. Рішення суду є обов'язковим, остаточним і не може бути оскаржене.

Відтепер Мінфін повинен питати дозволу перед тим, як отримувати дані щодо пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат.

«Повноваження міністерства на безкоштовне отримання інформації, що містить персональні дані, є дискреційними, а тому вкрай необхідно, щоб оспорювані положення кодексу, які є підставою для здійснення відповідних повноважень Міністерством, узгоджувалися з конституційним принципом верховенства права, зокрема такими його елементами, як юридична визначеність і заборона свавілля», – зазначає суд.

Разом з тим КС зазначає, що Мінфін може бути наділений повноваженнями щодо отримання та обробки інформації, що містить персональні дані, лише для досягнення легітимної мети. «Проте через відсутність будь-яких меж дискреції, встановленої законом, щодо подальших дій з інформацією, яка містить персональні дані, унеможливлюється навіть мінімальний захист суб’єкта персональних даних, не забезпечується передбачуваність застосування зазначених положень Кодексу», – пояснюють у суді.

Таким чином, оскарженими положеннями Бюджетного кодексу не передбачені критерії визначення змісту та обсягу інформації, що містить персональні дані, категорій осіб як суб'єктів персональних даних, проміжків часу, які повинні стосуватися персональних даних, термінів, порядку і умов їх зберігання, що унеможливлює настання відповідальності за можливі зловживання.

Про загрози у сфері кібербезпеки, читайте у матеріалі Mind «Кібербезпека: захист даних вимагає інвестицій в уяву».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті