Захворіло у світі
43,979,777
Померло у світі
1,167,124
Вилікувалось у світі
29,800,111
Захворіло в Україні
363,075
Померло в Україні
6,755
Вилікувалось в Україні
148,642
Через рішення КС Україна може втратити допомогу МВФ і безвіз – Transparency International

Через рішення КС Україна може втратити допомогу МВФ і безвіз – Transparency International

Скасування статті про незаконне збагачення порушує міжнародні зобов’язання України

Через рішення КС Україна може втратити допомогу МВФ і безвіз – Transparency International
https://www.transparency.org

Міжнародна організація у боротьбі з корупцією Transparency International відреагувала на скасування Конституційним судом України статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення.

Цей крок є порушенням міжнародних зобов'язань України і може призвести до скасування безвізового режиму з ЄС, наголосили в організації.

«Це рішення значно послаблює зусилля країни в боротьбі з корупцією, перекреслює близько 65 відкритих розслідувань і безпосередньо впливає на 4 справи проти високопосадовців, які вже розглядалися в суді. Transparency International разом зі своїм українським відділенням вважає, що рішення Конституційного суду порушує міжнародні зобов'язання України, і закликає український уряд негайно вжити всіх необхідних заходів для виправлення ситуації», – йдеться в повідомленні.

«Справи чиновників, звинувачених в корупції, необхідно розслідувати, а верховенство права має бути відновлено. Якщо рішення не буде знайдено, то є всі шанси, що безвізовий режим з ЄС та фінансова допомога МВФ будуть заморожені, а це в свою чергу загрожує економічному розвитку країни», – заявила Делія Рубіо, голова правління Transparency International.

«Рішення Суду дає чиновникам можливість легалізувати їх, можливо, незаконно придбані активи і не боятися кримінального переслідування», – сказав Андрій Боровик, виконавчий директор TI Ukraine.

Крім того, електронні декларації активів чиновників, які були успішно введені в рамках антикорупційних реформ, тепер втратять сенс через відсутність кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Суд стверджував, що стаття 368-2 порушувала презумпцію невинності і право відмовитися від дачі показань. Проте аналіз Transparency International доводить, що ця стаття не покладала на обвинуваченого тягар доведення невинуватості. Тягар доведення невинуватості лежить на стороні обвинувачення. Це положення не зобов'язує державного службовця доводити законність придбаних активів, а дає чиновнику можливість підтвердити законне походження своїх активів.

У Transparency International наголошують, що уряд України має взяти відповідальність за справи про незаконне збагачення, які слідчі змушені будуть закрити через рішення КС.

Навіть якщо буде прийнятий новий закон про незаконне збагачення, він не буде мати зворотної сили, залишаючи всі поточні справи закритими і дозволяючи корумпованим чиновникам уникнути правосуддя.

Нагадаємо, НАЗК пропонує відновити покарання за незаконне збагачення і готове долучитися до експертизи відповідних законопроектів.

Між тим у США відреагували на заяву глави Конституційного суду, що в Сполучених Штатів немає статті про збагачення.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті