Захворіло у світі
12,376,147
Померло у світі
556,895
Вилікувалось у світі
6,795,141
Захворіло в Україні
52,043
Померло в Україні
1,345
Вилікувалось в Україні
24,800
«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

Журналісти опублікували записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, братів Суркісів та Ігоря Кононенка

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка
Ігор Кононенко
Фото: УНІАН

Записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, братів Суркісів та соратника президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка засвідчили причетність останнього до масштабних афер в енергетичній сфері. Про це пише радіо Свобода з посиланням на нове розслідування «Схем».

Зокрема, журналісти опублікували телефонні переговори екс-нардепа, бізнесмена Дмитра Крючкова з Кононенком.

«На одному з них найближчий соратник президента зі знанням справи цікавиться перебігом розрахунків із державою бізнесмена Крючкова», – зазначили автори розслідування.

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

За словами головного редактора інтернет-видання «Наші гроші» Олексія Шалайського, який дав коментар «Схемам», Крючкова не вважають самостійним гравцем.

«Деколи ми його бачили близько Суркіса – Крючкова. Але тоді Суркіс був дуже наближений до влади. В інтерв’ю кілька людей – у тому числі державних менеджерів – називали його протеже Кононенка», –сказав Шалайський.

Журналісти зазначили, що власником контрольних пакетів шести обленерго досі є держава. 

«А отже, ухвалення рішень стосовно діяльності цих компаній залежить від влади. Той, хто прийшов до влади, – отримує спокусу заробляти на цьому. Аналіз відкритих кримінальних проваджень щодо виведення грошей з обленерго в приватні кишені за покровительством верхівки влади та телефонні розмови безпосередньо причетних до цього людей привели журналістів у Харків, Черкаси та Запоріжжя», – сказано в розслідуванні «Схем».

Зокрема, контрольний пакет акцій «Запоріжжяобленерго» належить державі, а саме Фонду держмайна, але у 2015 році реальний контроль над «Запоріжжяобленерго» здійснювали міноритарні акціонери: брати Григорій та Ігор Суркіси, саме на них працював Дмитро Крючков у той період, за даними журналістів.

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

«Ще у 2015 році «Запоріжжяобленерго» погодилося, що великі місцеві промислові підприємства платитимуть за вже поставлену електроенергію – приватній компанії Крючкова «Енергомережа». А ця фірма, в свою чергу, потім мусить віддати гроші постачальнику. На ці нехитрі тристоронні договори пішли такі заводи олігархів: Запорізький титано-магнієвий комбінат, «Дніпроспецсталь» і Запорізький завод феросплав. От тільки грошей за електроенергію «Запоріжжяобленерго» від Крючкова так і не дочекалось. Таким чином тільки у 2015 році напівдержавне підприємство недоотримало півмільярда гривень», – повідомили автори розслідування.

Також офіційне слідство встановило, що частина одержаних від цих підприємств грошей переводилася в готівку – очевидно, аби розподілятися між різними учасниками корупційної схеми.

Інформація з телефонних розмов, які опинилися в розпорядженні «Схем», показала, що Крючков регулярно доручав перевозити різні суми грошей в офіс братам Суркісам. Отримання Кононенком грошей підтвердила одна з розмов між Крючковим та Суркісом. У ній соратника президента називають «Віталійовичем», а Крючков каже, що йому «належить десь 430. 430 там «із хвостиком».

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

Також записи телефонних розмов виявили причетність братів Суркісів, Крючкова та Кононенка до афер із «Черкасиобленерго» та «Харківобленерго».

«​Контрольний пакет акцій «Черкасиобленерго», як і у випадку із Запоріжжям, належить державі в особі Фонду держмайна. У 2015-му безпосередньо управляла підприємством лояльна братам Суркісам людина – Світлана Кузьмінська, на той час ще й співмешканка Дмитра Крючкова», – розповіли журналісти.

​Один із записів розмов ілюструє, як вона замість Крючкова піднімає слухавку його телефону та доручає водію Крючкова Андрію відвезти $600 000 у приймальню Суркісів.

«У Черкасах детективи НАБУ також виявили схему з виведення грошей – ідентичну до тієї, яка була ними розкрита в Запоріжжі. Керівниця «Черкасобленерго» Кузьмінська, «Енергомережа» Крючкова та підприємство олігарха Фірташа «Азот», за версією слідства, домовилися, що за поставлену електроенергію «Азот» розрахується з Крючковим. А той уже у свою чергу згодом віддасть гроші обленерго. Так «Енергомережа» отримала майже 300 млн гривень. Але гроші обленерго не віддала», – кажуть автори розслідування.

На 2015-й рік основними власниками «Харківобленерго» були Фонд державного майна та кіпрська фірма, яка входить до бізнес-групи Костянтина Григоришина.

«Схеми» з'ясували, що з метою контролю за обленерго Крючков і його соратники хотіли поставити на підприємство лояльний до себе менеджмент – так само, як в Запоріжжі та Черкасах.

«Навесні того ж таки 2015 року їм це вдається – схоже, використовуючи адмінресурс. Телефоном Дмитро Крючков не просто контактує з впливовими людьми з оточення президента і заручається підтримкою очільника Харківщині. Він запевняє: ситуація щодо «Харківобленерго» під контролем на рівні президента Порошенка», – зазначили журналісти.

У телефонній розмові Крючкова й Котвіцького сказано, що «П. дав добро. Особисто».

«Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці бізнес-партнера президента Кононенка

«Схеми» також припустили, для чого Дмитру Крючкову з партнерами був потрібен контроль за «Харківобленерго» – вочевидь, щоб заробляти на розроблених ними схемах за участі цієї енергокомпанії.
Одна з них – надання держпідприємством десятків мільйонів фіндопомоги компаніям, пов’язаним через менеджмент із самим Крючковим. І сподівання повернути ці гроші, проте до «Харківобленерго» вони так і не надійшли, кажуть журналісти.

«Схеми» також повідомили, що надіслали запити щодо коментарів фігурантам розслідування. Ігор та Григорій Суркіси отримали запитання журналістів щодо участі в схемах Крючкова в енергетиці, проте не прокоментували їх до ефіру. ​Письмовий запит до Порошенка до ефіру програми також залишався без відповіді.

«А коментар самого Ігоря Кононенка журналісти намагалися отримати телефоном, їздили до нього в офіс і направляли йому вичерпний перелік запитань. У своєму листі Кононенко пообіцяв дати інтерв’ю після ефіру», – повідомили автори розслідування.

У той же час Ігор Кононенко на своїй сторінці у Facebook написав, що у листі повідомив журналістам, що готовий у 5-денний строк відповісти на питання журналістів та запропонував зустрітися в понеділок наступного тижня.

«Проте цього ж дня на сторінці проекту у Facebook з’явився анонс вже змонтованої програми «Схеми», яка мала вийти в ефір, але без моїх коментарів. Я переконаний, що це приклад маніпуляції думкою глядачів та перетворення журналістики на політичну технологію в інтересах певного кандидата в президенти України напередодні виборів», – повідомив він.

«Схеми» також звернулися до експертів, надавши їм аудіофайли та зразки голосів із публічних виступів людей, яких вони розпізнали, та попросили дати оцінку на предмет співпадіння.

«Експерт досліджував голоси п’ятьох людей, не знаючи, хто вони. Це – Дмитро Крючков, Ігор Кононенко, Ігор Котвицький, Ігор та Григорій Суркіси», – додали журналісти.

Вони зауважили, що за результатами експертизи всіх надісланих голосів отримали позитивний результат.

Раніше Mind писав, що «Схеми» розкрили таємницю незаконного зведення маєтку Порошенка.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті