ФГВФО призупинив виплати вкладникам банку «Хрещатик»

ФГВФО призупинив виплати вкладникам банку «Хрещатик»

Суд вчергове підтвердив незаконність ліквідації фінустанови

ФГВФО призупинив виплати вкладникам банку «Хрещатик»
Фото: УНІАН

Шостий апеляційний адміністративний суд 28 березня 2019 року не задовольнив скарги Національного банку України (НБУ), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) на рішення Окружного адміністративного суду Києва від 27 грудня 2018 року щодо відміни ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик». Про це йдеться у повідомленні на сайті ФГВФО.

«Враховуючи ситуацію, що склалася, виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів прийняла рішення також призупинити виплати вкладникам ПАТ «КБ «Хрещатик» гарантованої суми відшкодування», – йдеться у повідомленні Фонду.

Так, Фонд з метою збереження активів банку та запобігання втрати їх вартості, а також для захисту прав вкладників та кредиторів банку подовжив повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» до настання однієї з двох обставин – прийняття Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду остаточного рішення у наведеній справі або погодження НБУ нових керівників банку та видачі ліцензії на здійснення банківської діяльності ПАТ «КБ «Хрещатик».

Нагадаємо: 4 квітня 2016 року НБУ відніс банк «Хрещатик» до категорії проблемних строком на 180 днів, встановив для банку обмеження в діяльності. 5 квітня 2016 року НБУ визнав «Хрещатик» неплатоспроможним, а 2 червня 2016 року – відправив банк на ліквідацію.

Причиною ліквідації стало порушення банком нормативів ліквідності та капіталу. Через брак коштів банк почав затримувати платежі. Під час тимчасової адміністрації та ліквідації банку було виявлено численні факти, що свідчать про маніпуляції із активами банку. Так, практично весь корпоративний кредитний портфель (84% на суму 3,4 млрд грн) виявився інсайдерським, а майже чверть усіх активів «Хрещатика» (на суму 1,9 млрд грн) – «сміттєві» цінні папери пов’язаних з банком компаній.

Крім того, за кілька днів до введення тимчасової адміністрації (у період з 30 березня по 4 квітня 2016 року) керівництвом та акціонерами банку було застосовано схему, результатом якої стало згортання заборгованості низки пов’язаних юридичних осіб та вивільнення із-під застави високоліквідного забезпечення вартістю майже 1 млрд грн.

Восени 2016 року до суду звернулись дві особи щодо невжиття належних заходів забезпечення захисту інтересів вкладників і кредиторів банку «Хрещатик», «невжиття адекватних, негайних та рішучих дій, неприйняття своєчасно рішення про застосування адекватного заходу впливу» до банку «Хрещатик». Окружний адмінсуд Києва рішенням від 28 лютого 2017 року задовольнив вимоги позивачів. 

Пізніше, у серпні 2017 року кредитор банку ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» звернулася з позовом до НБУ з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення Правління НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку «Хрещатик».

Проте Окружний адміністративний суд Києва 18 квітня 2018 року повністю відмовив у задоволенні позову кредитора ПАТ «КБ «Хрещатик» ТОВ «Агрофірма П’ятихатська» до НБУ, стверджуючи, що позивач не має ніякого права оскаржувати рішення банківського регулятора, адже ТОВ не підпадає під наглядову діяльність НБУ.

У свою чергу екс-власник банку бізнесмен Василь Хмельницький у березні 2019 року в інтерв'ю виданню «Економічна правда» прокоментував банкрутство банку «Хрещатик», назвавши його частиною стратегії НБУ з розчищення банківського сектору. Як зазначалось, він продав свою частку в банку за рік до його банкрутства.

За даними НБУ, кінцевими власниками банку були Андрій Іванов (37,44% акцій), територіальна громада Києва в особі КМДА (25%), Микола Солдатенко (24,24%) і низка міноритарних власників.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло