Захворіло у світі
62,295,586
Померло у світі
1,453,128
Вилікувалось у світі
39,854,760
Захворіло в Україні
722,679
Померло в Україні
12,213
Вилікувалось в Україні
339,378
ФГВФО розповів про схеми спустошення банку «Петрокоммерц-Україна» на 1 млрд грн (ВІДЕО)

ФГВФО розповів про схеми спустошення банку «Петрокоммерц-Україна» на 1 млрд грн (ВІДЕО)

Більша частина активів виводилася із застосуванням схеми «схлопування» кредиту та депозиту

ФГВФО розповів про схеми спустошення банку «Петрокоммерц-Україна» на 1 млрд грн (ВІДЕО)
Фото: pixabay.com

Внаслідок протиправної діяльності акціонерів ПАТ «Банк Петрокоммерц-Україна» фактично за рік до запровадження тимчасової адміністрації активи банку скоротилися майже вдвічі – з 1 300 млн грн до 700 млн грн, повідомляє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Про це розповіла в ефірі радіопрограми «Ризик без меж» директор департаменту розслідування протиправних діянь ФГВФО Катерина Мисник і зазначила, що оціночна вартість активів виявилася ще нижчою – 230 млн грн, а отже, банку завдано збитків на загальну суму близько 1 млрд грн.

«Більша частина активів виводилася із застосуванням схеми «схлопування» кредиту та депозиту (це схема, при якій за рахунок раніше залученого депозиту погашається кредит «на папері»), більше того, керівництво «Петрокоммерц-Україна» змогло провести таку оборудку навіть без фактичної наявності готівкових грошей на депозитному рахунку», – повідомила вона.

Як зазначається, на час виходу з акціонерів банку «Петрокоммерц-Україна» російський банк «Петрокомерц» залишив депозитний рахунок в українській установі на суму $6 млн. За кілька місяців право вимоги на цей депозитний рахунок російський банк продав кіпрській компанії за $1 500.

Кіпрська компанія мала намір отримати готівкою гроші з депозиту, проте їй цього не вдалося, оскільки на той час на тлі зниження якості активів український банк був не в змозі виконувати свої зобов’язання перед вкладниками.

Однак вже за два тижні права вимоги на цей депозит було перепродано ТОВ «Ді Ві Ді Маркет» (наразі перебуває в стані припинення діяльності) за $1 500. У подальшому вже на папері відбувається погашення вказаним депозитом заборгованості перед банком «Петрокоммерц-Україна» за кредитом виробника молочних продуктів «Геркулес» на суму понад 130 млн грн. Тобто фактично за $1 500 ТОВ «Ді Ві Ді Маркет» отримало контрольний пакет акцій компанії «Геркулес».

Також, як з’ясувалося у процесі ліквідації банку, одними з основних учасників схем виведення активів стали ТОВ «ФК «Централ Капітал» і ПАТ «ЮСБ Банк».

Так, за однією зі схем між банками було укладено угоду, за якою «Петрокоммерц-Україна» набував права вимоги за 5 кредитами в «ЮСБ Банк», забезпеченими сміттєвими цінними паперами двох фіктивних компаній. З кореспондентського рахунку «Петрокоммерц-Україна» в «ЮСБ Банку» було списано необхідні для розрахунку 206,36 млн грн, які були попередньо перераховані фінансовою компанією «Централ Капітал» в рахунок оплати за придбані у «Петрокоммерц-Україна» кредити, забезпечені високоліквідним майном. В результаті банк «Петрокоммерц-Україна» залишився з непрацюючими кредитами, забезпеченими сміттєвими цінними паперами, та без грошей.

Загалом до правоохоронних органів спрямовано 8 заяв про скоєння кримінальних правопорушень службовими особами ПАТ «Банк «Петрокоммерц-Україна». Проте лише в грудні 2018 року завдяки численним зверненням Фонду і лише за одним кримінальним провадженням голові правління банку повідомлено про підозру у вчиненні злочину за зловживання повноваженнями. За вказаним кримінальним провадженням накладено арешт на майно підозрюваного, загальна вартість якого не здатна відшкодувати завданих збитків. Банком в рамках кримінального провадження подано цивільний позов про відшкодування збитків. На сьогодні триває досудове розслідування. Відтак, протягом майже трьох років, поки триває ліквідація банку, незважаючи на вживання всіх можливих заходів, повернути виведені активи не вдалося. Водночас, станом на 1 березня 2019 року Фонд виплатив вкладникам банку 13,4 млн грн в межах гарантованої суми відшкодування.

Як повідомляють у ФГВФО 3 березня 2016 року НБУ запровадив особливий режим контролю за діяльністю ПАТ «Банк «Петрокоммерц-Україна». З огляду на масштаб виявлених махінацій, 7 березня 2016 року банк було визнано проблемним, а 17 березня запроваджено тимчасову адміністрацію. Процедуру ліквідації ПАТ «Банк «Петрокоммерц-Україна» розпочато 22 квітня 2016 року.

До 2015 року ПАТ «Банк «Петрокоммерц-Україна» належав російському банку «Петрокоммерц», а основним напрямом його діяльності було обслуговування корпоративних клієнтів, кредити яких мали ліквідне забезпечення – нерухомість, виробничі потужності тощо. У березні 2015 року російський банк продає всі акції «Петрокоммерц-Україна» 11 фізичним особам, серед яких особливу увагу заслуговують Іван Шехавцов (у 2011-2015 рр. – віце-президент ПАТ «Альфа-банк») та Олексій Крупій (був членом правління ПАТ «Альфа-банк»), які фактично контролювали діяльність банку і заявляли намір про виведення банку з кризи та збільшення уставного фонду. З цього часу якість активів банку знижується, що безпосередньо пов’язано з неправомірними діями посадових осіб установи.

Раніше ФГВФО розкрив схеми виведення банком «Київська Русь» 1,28 млрд грн на підставних осіб.

У той же час, керівництво Фонду зазначає, що установа готова до згортання діяльності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті