Російська правозахисна організація «Меморіал» визнала українських моряків політв’язнями

Російська правозахисна організація «Меморіал» визнала українських моряків політв’язнями

Вона також визнала керченський інцидент міжнародним військовим конфліктом

Російська правозахисна організація «Меморіал» визнала українських моряків політв’язнями
фото Twitter @OgonWatch

Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав політичними в'язнями 24 українських моряків, захоплених прикордонниками РФ у Керченській протоці в листопаді 2018 року. Про це йдеться в заяві організації.

«Міжнародним правом не визнаються законність окупації та анексії Російською Федерацією у 2014 році півострова Крим і пов'язані з цим претензії Росії на встановлення морського кордону по 12-мильній зоні від берегової лінії Криму, в яку зайшли українські військові судна 25 листопада 2018 року. Таким чином, звинувачення українських військових в перетині цього «кордону» не може розглядатися як правомірне з точки зору міжнародного права», – наголошують правозахисники.

Також «Меморіал» зазначає, що Конвенція ООН з морського права, ратифікована Росією, не дозволяє прибережним державам довільно забороняти мирний прохід через протоки іноземним суднам, а російсько-український договір «Про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки» говорить, що «військові кораблі під прапором Російської Федерації або України користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства». Виходячи з цих норм, які є складовою частиною російського права, правозахисники вважають, що українські судна й за законодавством РФ не скоїли кримінально карного незаконного перетину кордону.

«Ми згодні з експертами з міжнародного гуманітарного права в тому, що керченський інцидент є міжнародним військовим конфліктом, а затримані українські моряки – військовополоненими», – зазначається в заяві.

З огляду на це, матроси й офіцери не можуть переслідуватися за кримінальним законам сторони, яка їх заарештувала за сам факт участі у військовому конфлікті. Вони перебувають під захистом Третьої Женевською конвенції про поводження з військовополоненими і додаткових протоколів до неї, які ратифіковані Росією і Україною.

Нагадаємо: 25 листопада минулого року Росія застосувала зброю в Азовському морі проти українських катерів. Після виходу з Керченської протоки катери прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по трьох українських кораблях. Всі три кораблі були виведені з ладу й захоплені агресором разом з екіпажем. Повідомлялося про шістьох поранених серед українських моряків. Внаслідок інциденту РФ затримала 24 українських моряків.

15–16 січня Лефортовський суд Москви на три місяці продовжив арешт усім 24 полоненим українським морякам, які були затримані РФ у листопаді минулого року під час інциденту поблизу Керченської протоки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті