Кабмін на квартал раніше скоротив виплати лікарям за пацієнтів без декларацій

Кабмін на квартал раніше скоротив виплати лікарям за пацієнтів без декларацій

Фінансування закладів охорони здоров’я скоротиться на 360 млн грн з квітня 2019 року

Кабмін на квартал раніше скоротив виплати лікарям за пацієнтів без декларацій
Фото: pixabay

Кабінет міністрів припинив виплати за пацієнтів, які не уклали декларацію з лікарем про надання первинної медичної допомоги, на квартал раніше.

Відповідні зміни, якими цей термін перенесено з 30 червня 2019 року на 31 березня 2019 року, постановою Кабінету міністрів України №295 від 3 квітня 2019 року до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання первинної медичної допомоги населенню», набули чинності 9 квітня 2019 року.

«Таким чином, вже з початку квітня лікарі первинки не отримують фінансування за пацієнтів з «червоного списку». У свою чергу, пацієнтам, без укладеної декларації, хоч і надають необхідну медичну допомогу, проте відбувається це на кшталт ситуації м’яча на футбольному полі», – зазначила радник INPRAXI, адвокат Оксана Духовна в коментарі Mind.

Як вона пояснила, лікар, який вже вичерпав рекомендовані ліміти за кількістю пацієнтів, перенаправляє хворого до свого «менш завантаженого» колеги.

Крім того, вона наголосила, що разом з медиками і пацієнтами «червоного списку» в досить «незручне становище» у зв’язку з такими змінами потрапляють і місцеві органи влади, які в умовах децентралізації опікуються утриманням медичних закладів. І якщо згідно з Постановою КМУ №1117 у них був час до 1 липня створити додаткові амбулаторій чи додатково залучити лікарів для повного забезпечення потреб місцевих пацієнтів, то наразі вони його не мають.

Асоціація міст України відзначає, що прийняті зміни скоротять фінансування закладів охорони здоров’я на 360 млн грн у II кварталі 2019 року. Такі фінансові втрати медичних закладів не мають джерела покриття, тому органи місцевого самоврядування будуть вимушені їх дофінансовувати.

Як зазначає адвокат, положення постанови КМУ №295 в частині внесення змін в іншу постанову КМУ №1117 заднім числом суперечить ст. 58 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

У свою чергу теперішній Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова підкреслила, що на сьогодні значна кількість людей позбавлена можливості укладення відповідних декларацій за місцем проживання з причини відсутності лікарів первинної ланки для надання медичної допомоги, вказавши, що такі зміни є порушенням конституційних прав громадян на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.

«Чи позначаться такі зміни на ефективності медичного обслуговування, питання риторичне. Певно, що так. Проте на офіційному Урядовому порталі нові умови фінансування зуміли коротко пояснити – потреба в раціональному використанні бюджетних коштів», – наголосила Духовна.

Під час своєї участі у засіданні Кабінету Міністрів України висловила позицію щодо зміни дати виплати коштів за...

Опубліковано Людмилою Денісовою Середа, 3 квітня 2019 р.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті