Експерти закликали до альтернативних поставок дизпалива через кризу в Білорусі
Ціни на нафтопродукти для споживачів продовжать зростати найближчим часом

Український паливний ринок потребує додаткових поставок нафтоподуктів на травень, щоб перекрити дефіцит через кризу в Білорусі. Про це повідомив Mind директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.
«Через проблеми з якістю нафти переробку знизив до мінімуму не тільки
Мозирський, але і Новополоцький НПЗ. Очевидно, що в травні поставки з Білорусі в
Україну будуть істотно зменшені. Ринку треба замістити великий обсяг дизельного палива (ДТ)», – зауважив Куюн.
За його даними, в 2019 році Україна в середньому щомісяця імпортувала 160 000 тонн білоруського ДТ. Таким чином, його частка за підсумками I кварталу цього року склала 34,5% ринку.
«За оптимістичним сценарієм потрібно знайти 80-100 000 тонн, за песимістичним – 150-180 000 т. У великій мірі успіх цієї непростої програми буде залежати від того, наскільки відповідально білоруські НПЗ і Білоруська нафтова компанія підійдуть до інформування ринку про перспективи відновлення відвантажень», – вважає директор «А-95».
Він додав, що на поточний момент експортні поставки з Білорусі повністю зупинені, деякі великі трейдери 22 квітня офіційно повідомили своїх контрагентів про обнулення травневих номінацій по білоруським ресурсам.
У «Консалтингової групи А-95» зазначають, що наслідки збою білоруських поставок полегшують великі запаси дизельного палива, які були сформовані під посівну кампанію, яка в цьогоріч перенесена на кінець квітня через погані погодні умови.
Проблем із забезпеченням бензином в «А-95» експерт не очікує, оскільки білоруський обсяг буде заміщений паливом українського виробництва, імпортом з Литви і по морю.
Експерти «А-95» вважають, що основними джерелами поставок по заміщенню білоруських нафтопродуктів стане імпорт по морю і, можливо, НПЗ «Укртатнафта», який може наростити переробку.
За даними експерта, в травні збережеться високий рівень прокачування російського дизпалива по нафтопроводу «ПрикарпатЗахідтранс» – близько 280 000 т.
«Ціни на нафтопродукти для споживачів найближчим часом продовжать зростання, але поки основним драйвером є підвищення котирувань на світовому ринку внаслідок зменшення поставок з Ірану і Венесуели. На даний момент світова кон'юнктура сформувала потенціал зростання в розмірі до 1 грн/л. Фактор переходу
на альтернативні поставки дизпалива позначиться на цінах в травні і складе близько 1 грн/л», – прогнозують в «Консалтинговій групі А-95».
У той же час Білорусь планує налагодити до кінця 2019 року імпорт нафти, альтернативний Росії. Мова йде про поставки нафти через порти Балтії або України Білоруською нафтовою компанією (БНК). Про це заявив заступник гендиректора БНК Сергій Гриб, якого цитує Інтерфакс-Україна.
«Ми розраховуємо в цьому році почати поставки (через морські порти – Mind)», – сказав Гриб.
«Так, вони (порти – Mind) дуже зацікавлені, якщо ми додатковий потік нафти пустимо через порти або України, або Балтії. Додатковий для них відповідно заробіток», – додав він.
Коментуючи можливі напрямки імпорту, Гриб зазначив, що «все буде залежати від умов, які дадуть нам суміжні країни з перевалювання і транспортування».
«Або балтійські порти, або Одеса, або комбінація. Мозирський НПЗ знаходиться ближче до України, тобто цілком можливо, якщо на Мозирський НПЗ (імпорт – Mind) буде, відповідно, через Україну. «Нафтан» ближче до прибалтійських портів, відповідно, логічно розглядати порти Балтійського моря», – сказав він.
Гриб також повідомив, що в разі імпорту нафти морським шляхом через порт Одеси для подальшого транспортування може бути задіяний нафтопровід Одеса-Броди.
За словами заступника гендиректора БНК, постачальник нафти поки не визначений, «все буде залежати від ціни». В якості можливих варіантів він назвав постачання з Азербайджану, Саудівської Аравії, Нігерії.
Раніше Mind писав, що Білорусь призупинила експорт світлих нафтопродуктівв Україну, Польщу і країни Балтії.
Експорт зупинено через постачання неякісної нафти з Росії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].