«Газпром» оскаржує в суді Люксембургу арешт активів за заявою «Нафтогазу»
Влітку 2018 року українська компанія розпочала процес примусового стягування $2,56 млрд через арешт активів «Газпрому» в Швейцарії, Великобританії та Нідерландах

Російська енергетична компанія «Газпром» 15 квітня звернулась до суду Люксембургу із заявою про оскарження арешту активів за заявою «Нафтогазу» і вступ в процес. Про це йдеться в звіті російського газового холдингу, передає «ТАСС».
У ньому наголошується, що 15 лютого 2019 року НАК «Нафтогаз України» направила на адресу люксембурзьких підрозділів найбільших банків і «Газ Капітал С.А.» повідомлення про арешт будь-якої заборгованості і активів ПАТ «Газпром» в м Люксембурзі.
«15 квітня 2019 ПАТ «Газпром» з метою захисту своїх прав звернулося до суду м. Люксембургу із заявою про оскарження арешту і вступ в процес», – йдеться в документі.
У грудні 2017 і лютому 2018 року Стокгольмський арбітраж виніс рішення у спорах «Газпрому» і «Нафтогазу» про постачання газу в Україну і його транзит через територію країни, зобов'язавши російську компанію виплатити української $2,56 млрд. «Газпром» ці рішення оскаржила . Апеляційний суд округу Свеа в Швеції призначив слухання по апеляції «Газпрому» на жовтень 2019 року.
«Газпром» в березні 2018 року повідомив НАК «Нафтогаз України» про необхідність відновити баланс інтересів сторін за договорами, порушений раніше рішеннями Стокгольмського арбітражу, і запропонував провести переговори з цього питання. Переговори не привели до успіху, тому 20 квітня 2018 року «Газпром» направив в Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма прохання про арбітраж з вимогою про зміну або розірвання контрактів з НАК «Нафтогаз України» на поставку і транзит газу через територію України з метою відновлення балансу контрактних зобов'язань і усунення виниклої асиметрії відповідальності сторін. «Нафтогаз України» подав відповідь на це прохання про арбітраж 22 травня 2018 року і пред'явив зустрічні вимоги за контрактами.
Розгляд даної справи об'єднано з позовом «Нафтогазу» про перегляд тарифу на транзит газу, який українська компанія подала в липні 2018 року, українська компанія вимагає переглянути тариф з 18 березня 2018 року і стягнути з «Газпрому» $11,58 млрд за період з 18 березня 2018 року до закінчення терміну дії контракту на транзит. У компанії відзначали, що рішення слід очікувати вже після 2019 року, коли закінчиться дія 10-річного контракту на транзит газу між «Нафтогазом» і «Газпромом».
З 2009 року між «Газпромом» і «Нафтогазом» діють два контракти – про постачання газу в Україну і про його транзит через територію країни в Європу. Обидва закінчуються в кінці 2019 року. З 2012 року «Нафтогаз» перестав повністю вибирати законтрактований обсяг, а з листопада 2015 Київ взагалі не закуповував російський газ, замінивши його реверсним газом з Європи. «Газпром» в свою чергу, не прокачував через Україну домовлений обсяг газу. У 2014 році компанії почали судові розгляди щодо обох контрактів.
Влітку 2018 року «Нафтогаз» почав процес примусового стягнення $2,56 млрд через арешт активів російського холдингу в Швейцарії, Великобританії та Нідерландах. Шведський апеляційний суд округу Свеа припиняв виконання рішення Стокгольмського арбітражу, проте пізніше ця міра була скасована. В «Нафтогазі» заявили, що продовжать домагатися арешту активів «Газпрому».
Раніше Mind писав, що Лондонський суд заборонив «Газпрому» виводити активи з Англії та Нідерландів.
Як повідомлялось, борг ПАТ «Газпром» (РФ) перед НАК «Нафтогаз України» через невиконання рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма про виплату $2,56 млрд збільшився майже на $200 млн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].