НБУ: у І кварталі 2019 року чистий прибуток банківського сектору зріс у півтора рази - до 12,9 млрд грн
Кількість збиткових банків скоротилася з 13 у 2018 році до 8

Чистий прибуток банківського сектору у першому кварталі 2019 року зріс у півтора рази, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, до 12,9 млрд грн.
Такі данні оприлюднив Національний банк в «Огляді банківського сектору» за травень.
«На відміну від минулого року, у січні-березні державні банки були операційно прибутковими: зросла їхня операційна ефективність», – наголошують у НБУ.
За даними регулятора кількість збиткових банків скоротилася з 13 у 2018 році до 8.
«Чистий прибуток прибуткових банків становив 14,6 млрд грн, половину з нього сформував Приватбанк», – йдеться у документі.
Відрахування в резерви у першому кварталі становили 4,7 млрд грн, здебільшого сформовані двома банками. За квартал рівень відрахувань до резервів у секторі становив 2% кредитного портфеля.
Крім того, у першому кварталі продовжило зростати кредитування фізичних осіб: на 5,8% за квартал та на 34,4% рік до року. Як і раніше, приватні банки кредитували населення найактивніше. При цьому, масштаб доларизації роздрібних кредитів знизився до 29,2%
У січні-березні чисті (тобто без урахування резервів) гривневі кредити бізнесу зменшилися на 4,6%, якщо порівняти з початком року. У річному ж обчисленні гривневий корпоративний портфель збільшився на 4,5%.
Частка непрацюючих кредитів знизилась на 1,1 в.п. до 51,7% завдяки зростанню портфеля роздрібних кредитів та проведенню значної фінансової реструктуризації УкрексімБанком. Якість кредитного портфеля в минулому кварталі покращувалася в усіх групах банків, крім банків з російським капіталом.
Національний банк зберігає незмінними очікування щодо зростання чистого гривневого кредитування фізичних осіб на рівні понад 30% р/р у 2019 році. «Беручи до уваги таке стрімке зростання портфеля, Національний банк проведе оцінювання пов’язаних з цим ризиків. На основі отриманих результатів буде ухвалено рішення про доцільність запровадження жорсткіших стандартів оцінювання якості таких кредитів банками», – наголошують у НБУ.
За даними регулятора, у січні-березні темп приросту гривневих депозитів населення відповідав минулорічному (+3,5%), найвищі темпи зафіксовано у приватних банках (+7,6%). У річному обчисленні кошти фізичних осіб у банках у національній валюті зросли на 15%, що відповідає темпам попередніх двох років. Водночас доларизація вкладів фізичних осіб знизилась до 46,3%.
«Українці продовжують надавати перевагу короткостроковим вкладам на вимогу: у І кварталі частка нових гривневих депозитів строком до 3 місяців становила 52,4%. Строкові гривневі вклади населення зросли на 4%», – зазначають у НБУ.
Гривневі кошти юридичних осіб скоротилися на 4% через сезонні чинники та проведення компаніями податкових платежів. Обсяг коштів бізнесу в банках в іноземній валюті зріс на 1,1%. Єдиною групою, що нарощувала вклади бізнесу у І кварталі, були державні банки: гривневі кошти зростали в державних банках, крім ПриватБанку (+10,5%), в іноземній валюті – у ПриватБанку (+5,5%).
Вартість гривневих коштів бізнесу в банках в середньому знизилася на 0,8 в.п. до 13,7% річних, проте залишалася вищою, ніж у середньому за останні 3,5 років.
За очікуваннями НБУ, до кінця року темпи припливу депозитів до банківського сектору залишатимуться на поточному рівні.
Нагадаємо: банки наростили в 2018 році гривневі кредити населенню на 34% і бізнесу – на 8%. За прогнозами НБУ, банки мають намір у 2019 році повноцінно відновити корпоративне кредитування та розчистити баланси від непрацюючих кредитів
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].