Захворіло у світі
13,106,569
Померло у світі
573,042
Вилікувалось у світі
7,257,369
Захворіло в Україні
54,771
Померло в Україні
1,412
Вилікувалось в Україні
27,154
Шахраї від імені міністра МЗС Франції вимагали в багатих бізнесменів гроші «на викуп заручників»

Шахраї від імені міністра МЗС Франції вимагали в багатих бізнесменів гроші «на викуп заручників»

Наймасштабніша афера в історії Франції завершилася на території України

Шахраї від імені міністра МЗС Франції вимагали в багатих бізнесменів гроші «на викуп заручників»
Жильбер Шиклі
rfi.fr

Шахраї із Тель-Авіва придумали «геніальну» схему виманювання грошей у своїх жертв: вони телефонували багатим людям, представлялися міністром закордонних справ Франції Жан-Івом Ле Дріаном і вимагали в них надати гроші на викуп заручників. Про масштабну аферу розповідає газета Le Figaro, на яку посилається RFI.

Банда шахраїв діяла протягом трьох років, починаючи з 2015-го. Вони за цей час зателефонували від імені Жан-Іва Ле Дріана більше ніж 150 людям у понад 40 країнах світу. Переважно це були політики, бізнесмени, багаті спадкоємці. Шахраям вдалося привласнити за цей час близько 80 млн євро.

Серед жертв обману – чимало відомих імен: Ага Хан, один з найбагатших людей планети, виплатив шахраям понад 18 млн євро; власниця марки шампанського Шато Марго віддала 3 млн євро, також заплатив шахраям (сума невідома) один з синів екс-президента Франсуа Міттерана.

Найбільше витратив «на заручників» один турецький бізнесмен, великий франкофіл, який не побажав називати свого імені – він заплатив шахраям 41 млн євро. Жертвами обману були не тільки приватні особи, а й підприємства (Vinci, Areva, Aerospace, Mouton Rothschild), і навіть благодійні фонди і НКО.

Схема обману була такою: один із шахраїв дзвонив жертві і представлявся особистим радником Жан-Іва Ле Дріана. «Міністр хоче поспілкуватися з вами особисто. Це дуже терміново », – говорив він.

Далі йшов дзвінок по скайпу, в якому шахрай з силіконовою маскою Ле Дріана на обличчі повідомляв, що для операції з порятунку французьких заручників потрібні гроші. Так як офіційно Франція не платить викуп за заручників, гроші повинні бути переказані викрадачам з приватного рахунку. Потім ці гроші спонсорам обіцяли повернути. «Франція дякує вам», – так завершувалася розмова.

Двох хвилин поганого зв'язку і надприродного дару переконання зазвичай було досить, щоб люди попадались на гачок. При цьому шахраям вдавалося імітувати ще й голос Ле Дріана.

У МЗС Франції, переглянувши запис такої розмови, визнали, що схожість разюча, а обстановка продумана до деталей: французький прапор і навіть телефон – все було дуже схоже на справжній кабінет міністра. 

Якщо розмова проходила успішно, то гроші відправлялися на банківський рахунок в одній з азіатських країн, де потім «розчинялися» у невідомості.

Але у людей, які особисто знали Жан-Іва Ле Дріана, почали виникати підозри. Так, президент Сенегалу Макі Салл не піддався на обман, тому що справжній міністр зазвичай звертався до нього на «ти», а шахрай в розмові сказав «ви». Схожа ситуація виникла з президентом Габону. «Коли Ле Дріан хоче мені зателефонувати, він набирає номер мого мобільного, а не звертається через секретаріат», – розповів Le Figaro Алі Бонго.

Розслідуванням справи зайнялися французькі спецслужби.

У лютому цього року поліція заарештувала трьох шахраїв. Це чоловіки віком від 37 до 47 років, які проживали в передмісті Тель-Авіва. Глава «зграї» до цього вже був засуджений у Франції за інший злочин. Це 51-річний Жильбер Шиклі, як називає його Le Figaro, «жадібний», «вульгарний» «нарцис», «впевнений в собі» і «з вражаючим апломбом і даром переконання».

Виходець з Тунісу, громадянин Франції та Ізраїлю Жильбер Шиклі ріс в Парижі в районі Бельвілль. «Кар'єру» шахрая, за даними поліції, він почав в 2005 році. Тоді він вимагав гроші у директорів найбільших французьких підприємств, представляючись агентом французької зовнішньої розвідки. У 2016 році суд засудив його до трьох років в'язниці. Але в місця позбавлення волі Шиклі так і не потрапив, так як на момент слідства і суду знаходився в Ізраїлі.

У серпні 2017 року Жильбер Шиклі відправився в Україну, щоб, як припускає поліція, придбати нову силіконову маску французького політика. Українська поліція заарештувала його за запитом французької влади, але через місяць шахрай, підкупивши прокурора, вийшов на свободу – і міг би жити спокійно на свободі.

Але Шиклі «зробив помилку»: вирішивши посміятися над французькою владою, він записав ролик і виклав його в YouTube. «Мені плювати на французьке правосуддя», – каже він на відео, випиваючи чарку горілки за «зароблені» мільйони. Через кілька днів його заарештували українські спецслужби по дорозі в аеропорт. Потім Шиклі екстрадували до Франції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті