НКРЕКП має компенсувати «Харківгазу» 600 млн грн

НКРЕКП має компенсувати «Харківгазу» 600 млн грн

Регулятор не врахував в тарифі необхідні обсяги газу для виробничо-технологічних витрат та встановив занижену вартість цього газу

НКРЕКП має компенсувати «Харківгазу» 600 млн грн
Фото: pixabay.com

Суд зобов’язав Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) встановити газовій компанії економічно-обґрунтований тариф та включити до його складу компенсацію збитків за 2014-2018 роки, в розмірі 589,8 млн грн. Про це йдеться у прес-релізі АТ «Харківгаз».

Шостий апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення суду першої інстанції, в частині визнання протиправною бездіяльність НКРЕКП з перегляду тарифу на розподіл газу для АТ «Харківгаз».

Необхідність формування економічно-обґрунтованого тарифу прямо передбачена законодавством України і є обов’язком державного регулятора. На даний момент НКРЕКП продовжує бездіяльність і не виконує рішення суду. Відповідне рішення набуло законної сили 15 травня 2019 року та є обов’язковим для виконання НКРЕКП.

Впродовж останніх двох років АТ «Харківгаз» п’ять разів надавало всі розрахунки, пояснення і обґрунтування для перегляду тарифу компанії. Останній раз – в лютому поточного року.

«Наразі тариф на розподіл в структурі ціни газу складає лише 8%. Це безпрецедентно низький рівень, який не здатен забезпечити безаварійну роботу газових мереж та знищує газорозподільну галузь», – зазначив голова правління АТ «Харківгаз» Дмитро Новицький.

Наприклад, згідно дослідження тарифоутворення компанії Mercados, в середньому у 21 країні ЄС доля тарифу на розподіл в ціні газу – 26%. Для українських газорозподільних компаній вартість послуг з доставки газу занижена регулятором більш ніж в 3 рази.

Наслідками бездіяльності НКРЕКП та занижених тарифів стали збитки газорозподільних компаній, на загальну суму близько 40 млрд грн. Тільки в 2018 році збитки АТ «Харківгаз» від послуг з розподілу газу склали 367,7 млн грн. На поточний момент сума збитків досягла 1,1 млрд грн.

Регулятор не врахував в тарифі необхідні обсяги газу для виробничо-технологічних витрат та встановив занижену вартість цього газу.

Ціна палива, затверджена НКРЕКП в тарифі АТ «Харківгаз» на виробничі потреби складає 5 800 грн за 1000 м. куб. А його середньозважена фактична вартість за 2018 рік – понад 11 000 грн. В результаті, тарифом передбачено коштів на придбання лише 30 млн куб. м. газу, при реальній потребі  77,8 млн куб.м.

Раніше повідомлялося, що Кабмін поклав спецобов’язки на учасників ринку електроенергії. Уряд ухвалив постанову, яка гарантує не підвищення цін на електроенергію для населення.

Нагадаємо: НКРЕКП дозволила «Укренерго» працювати в новому оптовому ринку електроенергії. Комісія дозволила компанії працювати за старою ліцензією до моменту проходження сертифікації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті