КСУ визнав неконституційним створення НКРЕКП

КСУ визнав неконституційним створення НКРЕКП

Справа про неконституційність закону перебувала на розгляді КС з 2017 року

КСУ визнав неконституційним створення НКРЕКП
засідання КСУ
Фото: УНІАН

Конституційний суд (КСУ) визнав неконституційними низку положень Закону «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Про це повідомляє Дзеркало тижня.

Суд вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції.

НКРЕКП утворив колишній президент Петро Порошенко указом від 27 серпня 2014 року № 694. Пізніше – 22 вересня 2016 року Верховна Рада прийняла Закон «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», яким було передбачено, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент.

КСУ визнав, що утворивши НКРЕКП своїм указом, президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень, оскільки повноваження президента вичерпно визначені Конституцією, яка не передбачає його права утворювати такі органи. Конституція також не наділяє президента правом призначати та звільняти членів НКРЕКП.

Визначений законом статус НКРЕКП не відповідає Конституції. За своїми функціями, завданнями і повноваженням НКРЕКП по суті є центральним органом виконавчої влади, а тому відповідно до Конституції закон мав визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕКП в систему органів виконавчої влади і спрямування її роботи Кабінетом Міністрів.

З цього питання КС висловлював свою позицію ще у 2000 році у справі щодо конституційності Закону «Про природні монополії».

Діяльність НКРЕКП у період президентсва Порошенка була пов'язана з багатьма скандалами, зокрема її винувачували у прийняття рішень в інтересах тодішнього президента, його оточення та певних олігархічних груп, зокрема запровадження формули «Роттердам+» (затверджена НКРЕКП у березні 2016 року), яка дозволяла «викачувати» кошти з держбюджету і мала наслідком запровадження високих тарифів для населення та промисловості.

Справа про неконституційність закону перебувала на розгляді КС з 2017 року.

Упродовж 2018-2019 років, коли головою КС був Станіслав Шевчук, розгляд цієї справи було фактично заблоковано. Багато хто вважав, що у такий спосіб КС підігрує президенту Порошенку. Дійшло до того, що ряд суддів КС відкрито звинуватили тодішнього голову КС Шевчука у маніпулюванні розглядом цієї справи.

Так у листі до своїх колег від 13 березня 2019 року судді КС М.Мельник, С.Сас та І.Сліденко вказали, що з розглядом цієї справи Шевчук вдався до відвертих маніпуляцій та штучного затягування її розгляду, у результаті чого ця справа не розглядалася КС понад рік (починаючи з 7 лютого 2018 року – Шевчука обрали головою КС 21 лютого 2018 року).

Розгляд цієї справи не відбувався попри те, що суддею-доповідачем у цій справі ще 23 лютого 2018 р. було підготовлено доопрацьований проект рішення, який було роздано суддям. Однак справа головою КС не включалась до порядку денного засідань, або включалась і знімалась з розгляду за його ж пропозицією чи з інших з надуманих підстав.

Це дало підстави суддям Мельнику, Сасу та Сліденку зробити висновок про штучне гальмування розгляду вказаної справи, а також для обґрунтованого припущення щодо наявності у голови КС Шевчука особистої заінтересованості у такому гальмуванні.

Нагадаємо: раніше судді КС відправили у відставку Голову Конституційного суду Шевчука і призначили нового очільника Суду. Новим Головою КС обрано Наталію Шапталу.

Як повідомив партнер АО «Радзієвський і Яровий», адвокат Анатолій Яровий, Шевчук має всі можливості поновитися на посаді через суд, оскільки висновки комісії, на підставі яких його було звільнено, мають спірний характер. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті