«Свинарчук-гейт»: як рухається справа про розкрадання в оборонці при Зеленському
Гладковський повернувся в бізнес, а «люди в погонах» продовжують звалювати провину на суміжні силові відомства

Видання «Страна» вирішило з’ясувати, як розвивається розслідування справ про розкрадання в оборонці за участю колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковького після втрати влади Петром Порошенком.
На минулому тижні з інформаційного небуття несподівано сплив фігурант одного з найскандальніших розслідувань ЗМІ навколо ймовірних розкрадань в оборонній сфері часів президентства Петра Порошенка – колишній 1-й заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.
З моменту його звільнення та масштабного скандалу пройшло чотири місяці і 4 липня стало відомо – Гладковський повертається в бізнес. Один з найближчих соратників Порошенка знову очолив близьку до п'ятого президенту України корпорацію «Богдан», якою він керував до переходу на держслужбу.
У той же день з'явилося ще одна згадка про Гладковського: на нараді про створення Координаційного центру для реформування ДК «Укроборонпром» праворуч від секретаря РНБО Олександра Данилюка був помічений колишній заступник директора концерну Володимир Коробов. Останній відомий тим, що є кумом колишнього заступника міністра оборони Ігоря Павловського. А раніше виступав позаштатним радником все того ж скандального екс-першого заступника секретаря РНБО.
«Коробов мінімум три роки як вважається близьким до Гладковського. Так-так, того самого бізнес-партнера Порошенка, який був першим заступником секретаря РНБО, чий син промишляв схемами і корупційними «наварами» на закупівлях контрабандних деталей до бронетехніки. Гладковський-джуніор, шалом!», – написав з цього приводу в Facebook співзасновник громадської організації StateWatch Олександр Лемен.
Він додав, що саме Коробову пророкують вже при президенті Володимиру Зеленському пост «куратора» «Укроборонпрому» і посаду, якої в результаті медійного скандалу в березні позбувся його колишній шеф Гладковський. Наскільки близькі до істини чутки про подібну рокіровку, покаже час.
Приводом для «Свинарчук-гейта» (Свинарчук – це колишнє прізвище Гладковського) стала серія розслідувань журналістів Bihus.info.
Оприлюднення інформації «Свинарчук-гейта» в ЗМІ запустило ефект снігової кулі. Люди в погонах навперебій почали звалювати провину на суміжні силові відомства, і обіцяти швидкий розгляд всієї таємниці скандалу в частині своєї компетенції.
Першою відзвітувала ГПУ: ще в березні тут вручили «підозри» двом фігурантам оборонного скандалу, чиї дії були кваліфіковані як ухилення від сплати податків (ч. 3 ст. 212 КК України) на суму в 26,6 млн грн.
«Станом на сьогодні у нас є підозра не тільки пану Рогозі, а й підозра пану Жукову. І я не думаю, що це остання підозра в цій справі», – заявляв 13 березня генпрокурор Юрій Луценко.
При цьому прокурори навіть не виходили в суд з клопотаннями про обрання керівникам «Оптімумспецдеталі» запобіжного заходу. А незабаром молоді комерсанти внесли в бюджет податкову недоїмку, і претензії до них виявилися вичерпаними.
Паралельно вже в НАБУ здійснили внутрішню перевірку дій підлеглих Ситника, які фактично два роки «маринували» справу.
Її підсумком стало «зауваження» першого заступника директора відомства Гізо Углаве, а також догани для заступника керівника 3-го відділу підрозділу детективів Олега Борисенка і детектива Дмитра Литвиненка.
Після цього про «Свинарчук-гейт» не було нічого чутно цілий місяць, поки на початку червня глава ГПУ Юрій Луценко, перший заступник директора ГБР Ольга Варченко і керівник САП Назар Холодницький не вийшли на брифінг.
Вони розкритикували НАБУ за саботаж розслідування корупції в «Укроборонпрому», пообіцявши дати правову оцінку дій Артема Ситника, а паралельно – повідомили про трьох нових підозрюваних у справі.
Першим з них став детектив Євген Завгородній, який звільнився ще у 2017 році з НАБУ. Йому інкримінується відкликання постанови на проведення експертизи поставки прицілів на Харківський бронетанковий завод силами фірм з орбіти Гладковського.
Дії Завгороднього кваліфіковані в частині приховування злочину (ч. 1 ст. 396 КК України).
Крім нього підозру отримали, але вже за більш тяжкою статтею про розтрату майна (ч. 5 ст. 191 КК України), колишній гендиректор Харківського бронетанкового заводу Олександр Глушко і його заступник Ігор Яковенко.
Їм інкримінується нанесення державі збитків у розмірі близько 10 млн грн саме за епізодом закупівлі на ХБТЗ 49 танкових прицілів.
За словами Варченка, десять з них виявилися краденими з армійського складу Міноборони, розташованого безпосередньо на території Харківського бронетанкового заводу. За них підприємство в подальшому перерахувало гроші на рахунки фірм Рогози і Жукова.
При цьому ні Яковенку, ні Глушку, ні Завгородньому так і не було обрано запобіжний захід. Пояснюючи, чому виник такий казус, у НАБУ і САП синхронно кивають один на одного.
Ще більший сюр спостерігається в «центральній осі» справи про «армійських мародерів» з «Укроборонпрому». Йдеться про епізод, де вивчається роль у схемі гендиректора «Укроборонпрома» Павла Букіна, а також батька і сина Гладковських. Ще в березні детективи НАБУ провели у них обшуки, але відтоді так і не вийшли навіть на проект підозри.
У Ситника зволікання пояснюють тим, що досі не отримали в своє розпорядження мобільні термінали Жукова і Рогози (а також ще чотири пристрої інших осіб), з яких і закрутився «Свинарчук-гейт». І нарікають – Головна військова прокуратура саботує їх передачу в НАБУ.
Відомо, що Антикорупційне бюро раніше намагалося витребувати телефони, подавши відповідний запит. Але у відповідь отримала тільки текстові роздруківки розмов (сумарно близько 300 сторінок), без самих пристроїв. Нібито вони в той момент були направлені на експертизу.
«Бюро не змирилось з цим свавіллям, звернулося до суду і там зіткнулося з відкритим опором прокурорів військової прокуратури», – вказувалося в заяві НАБУ.
Третього червня Солом'янський райсуд виніс «ухвалу», якою зобов'язав «воєнку» передати підлеглим Ситника телефони Рогози і Жукова, але дане рішення так і не було виконано.
Прокуратура відмовила НАБУ нібито через порушення процедури доступу за судовою постановою. Мовляв, за ст. 165 КПК України детективи повинні були пред'явити прокурорам оригінал судового рішення і потім ще вручити копію. А в НАБУ лише відправили (та й то поштою) тільки копію.
Натомість головний військовий прокурор Анатолій Матіос випустив відео, де вже у свою чергу «пройшовся» по відомству Ситника. Він запевняє: в НАБУ передали висновки експертів, згідно з якими встановлена автентичність листувань фігурантів «оборонного скандалу». Зважаючи на це потреби вимагати самі телефони відпала.
Третього липня термін дії «телефонної ухвали» Солом'янського райсуду вийшов і вона так і не була виконана.
Буквально на наступний день було оголошено про нове призначення Гладковського, а його колишній помічник з'явився на засіданні РНБО з ймовірними перспективами стати новим куратором «Укроборонпрому».
Нагадаємо: журналісти Bihus.info оприлюднили схему з розкрадання в оборонному комплексі, головним фігурантом якої названо сина Олега Гладковського (бізнес-партнера президента Петра Порошенка – уже колишнього першого заступника секретаря РНБО) Ігоря. За інформацією видання він разом із партнерами організував у 2015 році постачання контрабандних російських деталей для військової техніки й був безпосереднім учасником мільйонних схем із розкрадання в оборонному комплексі.
Пізніше стало відомо, що Глаковський-старший і Ко лише на шести авіадеталях відмили $300 000.
У свою чергу НАБУ почало розслідування за даними журналістів про корупцію в «оборонці» за всіма наведеними фактами в розслідуванні.
Зі свого боку представники «Укроборонпрому» назвали некоректною інформацію журналістів про реалізацію у 2016–2017 роках держкомпанією «Укрспецекспорт», що входить до складу держконцерну, експортного контракту на проведення капремонту двох транспортних Ан-26 для Казахстану й розцінюють такі дії як прояв заангажованої журналістики.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].