Фундаментальний інфляційний тиск знижується – НБУ
У червні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі становила 9,0%

У червні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі становила 9,0% (9,6% – у травні). У місячному вимірі ціни знизилися на 0,5%. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України (НБУ).
Фактичний показник інфляції залишився вищим за квітневий прогноз. Водночас відхилення від прогнозу суттєво скоротилося, якщо порівняти з травнем, завдяки очікуваному вичерпанню впливу несприятливих факторів пропозиції. Базова інфляція знижувалася навіть дещо швидше, ніж прогнозувалося.
Базова інфляція у червні залишилася на рівні 7,4% у річному вимірі.Тиск на ціни стримувала жорстка монетарна політика. Фундаментальний інфляційний тиск знижується.
«Так, завдяки зміцненню гривні упродовж першого півріччя 2019 року як до долара США, так і кошика валют країн – торговельних партнерів України тривало уповільнення зростання цін на непродовольчі товари (до 2,0% р/р). Зокрема, нижчими темпами зростали ціни на одяг та взуття, меблі, побутову техніку, транспортні засоби, а падіння цін на телевізори поглибилося», – йдеться в повідомленні.
Темпи подорожчання послуг (14,0% р/р) залишалися майже незмінними з початку року. Уповільнення зростання цін на послуги стримується подальшим підвищенням заробітних плат та стійким споживчим попитом. У червні прискорилося зростання вартості послуг ресторанів та готелів, відпочинку в санаторно-курортних установах. Натомість це компенсувалося нижчими темпами зростання цін на послуги хімічного чищення, закладів охорони здоров’я, кінотеатрів, оренди житла, що також частково може відображати курсові ефекти.
Водночас зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки прискорилося (до 8,9% р/р). Зокрема, внаслідок скорочення пропозиції та підвищення світових цін на м’ясо зросла вартість м’ясних продуктів. Нижчий врожай пшениці попереднього року й надалі зумовлював прискорення зростання цін на хліб.
Зростання цін на сирі продукти харчування суттєво уповільнилося (до 7,8% р/р) насамперед за рахунок розширення пропозиції овочів нового урожаю, зокрема борщового набору.
В умовах підвищення світових цін та негативних очікувань щодо цьогорічного урожаю цукрових буряків в Україні ціни на цукор також повернулися до зростання. Темпи зростання цін на молоко прискорилися через підвищення світових цін у попередні періоди і збільшення попиту на високоякісну продукцію за одночасного зниження пропозиції молока унаслідок подальшого скорочення поголів’я корів.
Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 17,0% р/р). Подорожчання природного газу уповільнилося унаслідок його здешевлення на світових ринках і затвердження Урядом нової методології встановлення цін для домогосподарств. Також нижчими темпами зростали ціни на тютюнові вироби, послуги залізничного транспорту. Водночас прискорилося зростання вартості алкогольних напоїв, тарифів на водопостачання і каналізацію.
Темпи зростання цін на паливо й надалі сповільнювалися (до 2,6% р/р). Це відбулося завдяки налагодженню постачання нафтопродуктів з Білорусі та РФ, частковій переорієнтації на постачальників з Європи та внутрішнього ринку та поглибленню падіння світових цін на нафту в річному вимірі.
Раніше повідомлялось, що грошова маса у червні зросла до 1,2 трлн грн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].