Парламент ухвалив за основу законопроект щодо детінізації розрахунків в торгівлі
Змінами до Податкового кодексу запроваджується інформсистема в електронному кабінеті для перевірки автентичності чеку

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» (1073). «За» проголосували 249 народних депутатів, проти – 25, утримались – 55, передає кореспондент Mind.
У пояснювальній записці зазначається, що через значні обсяги «тінізації» економіки виникає необхідність впровадження окремих мотиваційних заходів, спрямованих на виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків та «відбілювання» обігу товарів, що реалізуються без офіційного відображення тими суб’єктами господарювання, які згідно законодавства не звільнені від обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, проте реально їх не використовують.
Законопроектом передбачено внесення змін до Податкового кодексу, що мають на меті запровадження механізму компенсації вартості покупки покупцям, які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків при придбанні товарів вартістю понад 100 грн та направлять відповідну скаргу до контролюючих органів (тобто створення мотивації для покупців в сприянні контролю за дотриманням вимог законодавства про здійснення розрахункових операцій).
Також пропонується передбачити в Податковому кодексі запровадження інформаційної системи в межах електронного кабінету, за допомогою якої може бути перевірена автентичність розрахункового документа, оформлена скарга на продавця товарів за порушення порядку проведення розрахункових операцій та в режимі реального часу відстеження руху такої скарги через контролюючий орган.
При тому запроваджується законодавче визначення систем зберігання, збору та обліку даних РРО та можливість використання електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, подання яких є обов’язковим згідно Закону, в якості джерел податкової інформації.
Крім того запроваджується також дворівнева система перевірок поданих покупцями або споживачами письмових звернень чи скарг засобами порталу перевірки розрахункових операцій. На першому рівні проводиться камеральна перевірка поданого звернення; на другому рівні – у випадку не підтвердження продавцем факту продажу товарів (послуг) покупцю в ході камеральної перевірки чи неявки його для її проведення, призначається фактична перевірка дотримання всіх вимог законодавства про застосування РРО, оприбуткування товарів та обліку їх руху, дотримання порядку ведення касових операцій. Також розширюється перелік видів діяльності, які здійснюють суб’єкти спрощеної системи оподаткування (ССО), для яких застосування РРО є обов’язковим.
Також ним передбачається надання півроку для запровадження необхідної електронної системи та три місяці матиме Кабінет Міністрів для підготовки необхідних підзаконних акцій.
Парламент 233 голосами ухвалили рішення про скорочення терміну підготовки даного законопроекту до розгляду в другому читанні вдвічі.
Раніше Mind писав, що рівень тіньової економіки у 2018 році, за розрахунками Мінекономрозвитку (МЕРТ), склав 30% від офіційного ВВП, що на 2 відсоткових пункти менше порівняно з 2017 роком. Порівнюючи аналогічні показники попередніх років слід зазначити, це найнижчий рівень, починаючи з 2009 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].