Проєкт закону про обіг земель сільгосппризначення зареєстровано у ВР

Проєкт закону про обіг земель сільгосппризначення зареєстровано у ВР

Він пропонує обмежити набуття у власність більше 15% сільськогоспземель області та 0,5% сільськогоспземель України і запроваджує нові санкції

Проєкт закону про обіг земель сільгосппризначення зареєстровано у ВР
Фото: pixabay.com

У Верховній Раді 25 вересня був зареєстрований урядовий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (2178). Текст закону опублікований на офіційному сайті Верховної Ради.

У пояснювальній записці до проєкту закону зазначається, що його положення визначають особливості правового регулювання обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки.

Зокрема передбачено, що з 1 жовтня 2020 року скасується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності.

Крім того, проєкт закону передбачає визначення суб’єктного складу осіб, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

При тому пропонується встановити мінімальну стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки.

Також встановлюється обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб. Обмеження не допускають набуття у власність більше 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України.

Пропонується передбачити забезпечення переважного право орендаря на купівлю земельної ділянки та обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав.

Також ним пропонується затвердити  забезпечення права громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.

Цим законопроєктом також пропонується доповнити закон «Про санкції» новим видом санкцій «заборона на набуття у власність земельних ділянок». Передбачається, що такі санкції вводяться рішенням президента за поданням Ради національної безпеки та оборони (РНБО) та затверджуються постановою Верховної Ради. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

Раніше Mind писав, що відкриття ринку землі може суттєво вплинути на її орендну ставку. Ринкова вартість гектара землі та сума, яку люди готові будуть плати, досі є незрозумілою.

Нагадаємо: президент Володимир Зеленський на зустрічі з аграріями запевнив, що запланована земельна реформа передбачає, що купувати чи продавати землю зможуть лише українці.

Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства опублікувало для обговорення законопроєкт про продаж земель сільськогосподарського призначення.

Детальніше про ринок землі читайте у матеріалі Mind «А ми міцнішаємо: що принесе Україні ринок землі».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло