Зростання зведеного індексу виробництва у січні-серпні 2019 року склало 2,8%

Зростання зведеного індексу виробництва у січні-серпні 2019 року склало 2,8%

В Україні фіксують спад економіки

Зростання зведеного індексу виробництва у січні-серпні 2019 року склало 2,8%

В Уряді зафіксували зниження виробництва у порівнянні з даними минулого місяця. Індекс виробництва за січень-серпень становить 2,8%, у попередньому звіті за січень-липень фіксували індекс 3,7%. Зростання ВВП також зменшилось з 4% до 3,6%. Про це повідомило Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Темпи зростання зведеного індекса виробництва (ЗІВ) були підтримані будівельною сферою з урахуванням інвестиційної активності сектору нефінансових корпорацій (проведення ремонтних та будівельних робіт на виробничих підприємствах) та сектору загальнодержавного управління (проведення ремонтних робіт на об’єктах транспортної інфраструктури, що фінансується з бюджетів); агропромисловим комплексом завдяки вищій урожайності окремих озимих та ранніх с/г культур (зернових та соняшнику) та більших площ збору порівняно з минулим роком у рослинництві та продовженню розвитку у сфері тваринництва – птахівництва та покращення ситуації у свинарстві; сферою транспорту переважно за рахунок високої ділової активності окремих підприємств-користувачів послугами автомобільного транспорту (зокрема окремих підприємств промисловості та АПК) та розвитку авіаційної галузі (для задоволення попиту з боку населення);  роздрібним сегментом внутрішнього ринку (стрімкий розвиток в умовах зростаючої купівельної спроможності підтриманої високими споживчими настроями домогосподарств на тлі подальшого збільшення соціальних стандартів, реальної заробітної плати, споживчого кредитування та помірної цінової динаміки).

У промисловому виробництві за 8 місяців відбулося незначне зростання обсягів виробництва (0,1%) зважаючи на дію специфічних факторів (зокрема зупинка виробничих об’єктів на капітальні ремонти або заміну обладнання) та певні складнощі у виробничій діяльності (зокрема, продовження дії заборони РФ на ввезення окремих видів машинобудівної продукції українського походження).

Водночас в оптовій торгівлі продовжується падіння обсягів в умовах низького попиту з боку окремих промислових виробників та зменшення показника ланковості перепродажу товарів, що загалом є позитивним явищем для кінцевого споживача.

Основними позитивними чинниками темпу зростання інвестиційний попит, яке стимулює розвиток будівництва (ріст обсягів будівництва нежитлових будівель на 33,8% (п/п) за 8 місяців та інженерних споруд – на 23,9% відповідно), капітальні видатки бюджету (на 17,2% (п/п) за 8 місяців 2019 року);  стабільно високий зовнішній попит на продукцію птахівництва, що сприяв збільшенню виробництва в даній сфері, та покращення ситуації у свинарстві, нарощування кількості робіт з інтенсифікації видобутку енергоносіїв (вугілля, нафти та газу) на діючій ресурсній базі, що обумовило збільшення їх видобутку; сприятлива цінова кон’юнктура на окремих світових товарних ринках (за даними Світового банку за 8 міс. (п/п) світові ціни на залізну руду виросли на 38,8%, добрива – на 8,6%, кукурудза – на 4% та знизились середні ціни на природний газ у країнах ЄС – на 33% порівняно зі зростанням на 35,2% за 8 міс. 2018р.); збільшення реальної заробітної плати (на 9,5% (п/п) за 8 міс. 2019р.)

Негативними ж чинниками стали продовження дії заборони РФ на ввезення окремих видів машинобудівної продукції українського походження, збереження логістичних проблем та висока конкуренція з боку іноземних аналогів.

Очікується, що темп зростання ЗІВ буде на рівні даних зафіксованих за підсумками 8 місяців, що з одного боку підтримуватиметься збереженням високого інвестиційного попиту, активізації діяльності окремих підприємств промисловості, підвищенням платоспроможності населення, а з іншого дещо стримуватиметься отриманням меншого врожаю окремих с/г культур, що знівелює покращення очікувань щодо зростання обсягів врожаю зернових та позитивний вплив подальшого розвитку тваринництва.

Серед ризиків зменшення ЗІВ називаються ескалація військового конфлікту на сході України, погіршення кон’юнктури на зовнішніх ринках, посилення девальваційних й інфляційних тенденцій, загострення логістичних проблем та несприятливі погодні умови для збирання окремих с/г культур.

Нагадаймо: зростання зведеного індексу виробництва у січні-липні 2019 року склало 3,7%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті