Захворіло у світі
163,728,900
Померло у світі
3,393,648
Вилікувалось у світі
143,374,060
Захворіло в Україні
2,156,000
Померло в Україні
48,184
Вилікувалось в Україні
1,864,593
Імпічмент Трампа: ключовий свідок змінив свідчення і завдав «найважчого удару» по захисту президента

Імпічмент Трампа: ключовий свідок змінив свідчення і завдав «найважчого удару» по захисту президента

Посол США при ЄС Сондленд заявив, що відновлення допомоги Україні пропонувалось в обмін на компромат на Байденів

Імпічмент Трампа: ключовий свідок змінив свідчення і завдав «найважчого удару» по захисту президента
Гордон Сондленд
фото www.flickr.com/photos/152501749@N08/41716133560

Ключовий свідок у процесі про імпічмент президента Трампа, посол США при Євросоюзі Гордон Сондленд, несподівано змінив свої свідчення, заявивши, що Вашингтон пропонував відновити військову допомогу Києву в розмірі $391 млн тільки в обмін на особисту згоду президента України почати розслідування відносно колишнього віцепрезидента США Джо Байдена і його сина Хантера. Про це повідомляє ВВС.

Нові свідчення Сондленда, офіційно передані в конгрес минулого понеділка і опубліковані вже на наступний день, у Вашингтоні вже назвали «найважчим ударом» по стратегії захисту президента Трампа.

«Розшифровка показань посла Сондленда... демонструє, як прогресували спроби Трампа чинити тиск на Україну, щоб змусити її служити його особистим політичним цілям», – сказав голова комітету з розвідки палати представників демократ Адам Шифф.

Посол Сондленд грав одну з ключових ролей у таємних переговорах між адміністрацією США і урядом Зеленського. 3 жовтня він протягом декількох годин давав свідчення на закритих слуханнях у конгресі.

Саме його виступ став основним аргументом для представників Білого дому і республіканців на Капітолійському пагорбі, які виступають на захист президента Трампа. У своїх свідченнях Сондленд послідовно заперечував, що адміністрація використовувала в переговорах з представниками Києва принцип «послуга за послугу», і заявляв, що Білий дім ніколи не пов'язував питання про надання Україні військової допомогу з розслідуванням стосовно Джо Байдена і його сина.

Наприкінці минулого тижня демократи оголосили, що готові опублікувати розшифровки виступів колишніх і нинішніх чиновників адміністрації, включаючи і розшифровку виступу посла при ЄС. Вдень у понеділок, 3 листопада, Сондленд несподівано оголосив про те, що хотів би змінити дані ним показання, і передав до конгресу «багатосторінкові поправки» до стенограми минулого виступу.

На думку спостерігачів, причиною для такого кроку стали свідчення інших свідків, які в своїх виступах у конгресі прямо спростовували заяви Сондленда. Ці протиріччя демократи в конгресі порахували настільки серйозними, що оголосили про можливість офіційно звинуватити дипломата в наданні неправдивих свідчень під присягою. Сам посол, втім, послався на те, що вирішив зробити поправки і передати законодавцям новий варіант своїх показань після того, як «освіжив свою пам'ять» і «провів розгорнуті зустрічі» з представниками адміністрації.

У новій версії свого виступу посол оголосив, що принцип «послуга за послугу» був основним у переговорах з представниками української влади. За його словами, він особисто повідомив високопоставленому київському чиновнику, що Вашингтон «швидше за все» не відновлюватиме надання військової допомоги доти, поки Київ не погодиться оголосити про початок розслідування щодо політичних супротивників президента США.

Згідно з документами, переданими Сондлендом у конгрес, свою стурбованість припиненням військової допомоги Володимир Зеленський висловив віцепрезиденту США Майку Пенсу під час зустрічі у Варшаві 1 вересня цього року.

Після цього сам посол нагадав раднику президента України Андрію Єрмаку, що надання допомоги буде пов'язано з виконанням побажань президента Трампа.

«Я зараз згадую, що розмовляв особисто з Єрмаком і сказав йому, що США швидше за все не відновлять надання допомоги, поки Україна не виступить з антикорупційною заявою, яку ми обговорювали протягом багатьох тижнів», – йдеться в доповненнях до 400-сторінкової розшифровці попередніх показань Сондленда.

З наданих послом документів випливає, що президент Трамп у приватних розмовах вкрай негативно відгукувався про Україну, стверджуючи, що київська влада організувала втручання у вибори в США у 2016 році, намагаючись надати допомогу представниці Демократичної партії Хілларі Клінтон. «Вони намагалися нанести мені поразку», – нібито заявляв Трамп.

«Автором» цієї теорії сам Сондленд вважає особистого адвоката президента США Рудольфа Джуліані. Колишні чиновники Держдепартаменту, включаючи експосла в Україні Мері Йованович і колишнього спецпредставника США Курта Волкера, також заявляли, що саме Джуліані формував політику адміністрації відносно до Києва.

«Для всіх нас було ясно, що ключовою фігурою, яка вплинула на зміни у ставленні президента до України, був Джуліані», – йдеться у свідченнях Сондленда.

Наприкінці вересня спікер Палати представників Конгресу США демократ Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в рамках процедури імпічменту президента Трампа в зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про можливий тиск Трампа на президента Зеленського під час липневої телефонної розмови.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті