В рамках обміну: По Україні звільняють засуджених та обвинувачуваних у тероризмі

В рамках обміну: По Україні звільняють засуджених та обвинувачуваних у тероризмі

Їх перевозять до пункту майбутнього обміну на українських громадян, захоплених бойовиками на Донбасі

В рамках обміну: По Україні звільняють засуджених та обвинувачуваних у тероризмі
Фото: УНІАН

Фрунзенський райсуд Харкова визнав винними обвинувачених у теракті біля Палацу спорту в Харкові у лютому 2015 року Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького та Сергія Башликова, засудив їх до довічного ув'язнення, але одразу змінив запобіжний захід на особисте зобов'язання та звільнив їх. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Раніше прокурор Володимир Лимар повідомив, що РФ «принципово заявила» про включення до списку на обмін обвинувачених у теракті біля Палацу спорту в Харкові.

Суд визнав Дворнікова винним за ч. 3 ст. 258 (вчинення теракту), ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження з боєприпасами) КК України, а Тетюцького та Башликова – за ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 258 (співучасть у скоєнні теракту) та ч. 1 ст. 263 КК України. Всіх трьох засуджено до довічного позбавлення волі та конфіскації всього належного їм майна.

Також суд постановив задовольнити цивільні позови потерпілих у повному обсязі.

Крім того судом було задоволене клопотання прокурора, заявленого в рамках виконання мирного плану президента, про зміну запобіжного заходу до набуття вироком чинності з тримання під вартою на особисте зобов'язання. Як зазначено у мотивувальній частині, суд змінив запобіжний захід «з урахуванням виняткових обставин».

Відповідно до рішення суду, їх має бути звільнено з-під варти негайно.

В іншій частині вирок може бути оскаржено протягом 30 днів із дня проголошення. У разі, якщо апеляцію не буде подано в цей термін, вирок набуде чинності.

Обвинувачені слухали вирок у режимі відеоконференції, їхні адвокати були відсутні, натомість були присутні прокурор, постраждалі, їхні представники та преса.

Активісти, які слухали суд у коридорі, під час оголошення резолютивної частини декілька разів вигукнули «Ганьба!».

Повідомляється, що ще до початку засідання представники «Нацдружин» розгорнули перед будівлею суду банер із написом «Обмін терористів – ганьба Зеленського».

Раніше, 26 грдня, під час дебатів прокурор Володимир Лимар просив суд визнати обвинувачених винними і засудити їх до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна. Водночас він же попросив суд до набуття вироком чинності змінити обвинуваченим запобіжний захід із тримання під вартою на особисте зобов'язання.

«У рамках «нормандського саміту» 9 грудня 2019 року в Парижі між Україною та РФ досягнуто домовленості про обмін утримуваними особами за принципом «всіх на всіх» до 31 грудня цього року. З цією метою сторони домовилися про взаємне звільнення до кінця цього року осіб, підозрюваних, обвинувачуваних у вчиненні злочинів або засуджених і кримінальні провадження стосовно яких перебувають у провадженні органів попереднього розслідування та суду. На жаль, я маю констатувати, що російська сторона серед інших до списку обмінюваних осіб принципово заявила Башликова, Дворнікова і Тетюцького... що ще раз підтверджує факт дій обвинувачених, спрямованих на розхитування ситуації в Україні», – сказав прокурор.

Родичі загиблих унаслідок теракту та їхній представник, що були того дня у залі, вимагали засудити обвинувачених до довічного ув'язнення, але були категорично проти їх обміну.

Обвинувачені і їх захист наполягали на невинуватості.

Нагадаємо, 22 лютого 2015 року поблизу Палацу спорту в Харкові під час ходи з нагоди річниці перемоги Революції гідності стався вибух. Унаслідок теракту загинули двоє людей (зокрема один із координаторів місцевого Євромайдану Ігор Толмачов), були поранені 11 осіб. Згодом ще двоє померли в лікарні.

26 лютого 2015 СБУ затримала трьох мешканців Харківщини  за підозрою в скоєнні теракту 22 лютого. Всім трьом оголошено підозру за ч. 3 ст. 258 (терористичний акт) і ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю) КК України.

22 квітня 2015 року обвинувальний акт було направлено до Фрунзенського райсуду Харкова.

22 лютого 2017 року прокурор Харківської області Юрій Данильченко заявив, що обвинувачувані та їхні захисники використовують усі можливості, щоб затягти судовий процес. Він також наголосив, що «судовий процес завершено на 90%».

21 квітня 2017 року суд вирішив не продовжувати слухання у справі після зміни в складі колегії суддів, а почати розглядати її заново, оскільки на цьому наполягав один з обвинувачуваних.

Водночас із посиланням на власні джерела видання «Думская» повідомило, що Приморський районний суд Одеси звільнив із-під варти 11 підозрюваних у скоєнні терактів. Їх планують обміняти на українців, яких захопили бойовики на Донбасі.

Звільнені з-під варти підозрюються у вчиненні близько півтора десятки вибухів. Зокрема було звільнено Олександра Шевцова, Ігоря Удовенка, Євгена Подмазка та Катерину Фотеву, організатора вибуху поблизу обласного управління СБУ Володимира Грубника та декількох інших осіб, які підозрюються у скоєнні подібних злочинів.

Загалом із СІЗО було звільнено 11 осіб.

Обвинувачених та засуджених за вчинення терактів в Одесі та області, також планують обміняти на українських полонених.

Наразі їх вивезено на КПВВ «Майорське» біля Горлівки, де у неділю має відбутися обмін.

Крім цих осіб, за даними видання «Таймер», російським бойовикам передадуть фігурантів таких справ, які наразі перебувають під домашнім арештом або заставою, зокрема фігуранта «справи 2 травня» Сергія Долженкова.

Днями із українських колоній також почали вивозити засуджених любителів Росії. Їх етапували до Київського СІЗО, звідки потім вивезли безпосередньо на місце обміну. Достовірно відомо про п'ятьох звільнених осіб, серед яких – Костянтин Калашников (його засуджено до 13 років позбавлення волі за диверсію на залізниці) і Денис Шатунов (10 років за організацію замовного вбивства, якому вдалося запобігти), повідомляє «Думская».

Коментуючи такий розвиток подій на своїй сторінці у Facebook колишній генеральний прокурор Юрій Луценко написав: «Якщо суд над обвинуваченими в розстрілі 48 і пораненні 80 безоружних майданівців тягнеться роками – це погано. Якщо влада на завершальній стадії відпускає підсудних і унеможливлює рішення суду – це руйнування не тільки справедливості, а й власне держави».

Він підкреслив що із розумінням ставиться до необхідності звільнення з російських тюрем українських полонених і свого часу сам сприяв поверненню сотень таких людей додому, але зазначив: «за час моєї каденції було засуджено 1200 терористів і ще 1300 перебуває на стадії слідства. Тож міняти є на кого…Справу про вбивства на Майдані треба спочатку довести до вироку суду. І лиш затим – міняти».

Луценко переконаний, що «невизнане зло в Москві оголосить себе добром і нищитиме правду, за яку віддали життя Герої Небесної Сотні».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло