Розслідувачі Bellingcat дослідили відео влучання ракети в український «боїнг» в Ірані
З огляду на отримані дані, журналісти вважають, що на відео дійсно може бути зображено момент атаки на український літак

Журналісти-розслідувачі видання Bellingcat проаналізували відео, на якому знято момент потенційного влучання ракети в український «боїнг» МАУ. Результати аналізу опубліковано на сайті Bellingcat.
9 січня з’явилось відео, опубліковане в телеграм-каналі, де проводиться збір матеріалів, пов'язаних з катастрофою рейсу 752. На відео, судячи з усього, видно вибух у повітрі. Газета New York Times зв'язалася з автором відео, отримала його у кращій якості та підтвердила його справжність. Нижче приведена анотована версія відео, створена Джейком Голдін з Newsy, на якій відзначені основні моменти.
You can watch a great annotated video put together by @JakeGodin of Newsy here, showing the various objects and events of the brief clip: pic.twitter.com/lwRfStVoGP
– Bellingcat (@bellingcat) 9 января 2020 г.
За даними розслідувачів, відео було знято в житловому районі Паранда на захід від аеропорту Імама Хомейні, з якого вилітав український літак.

www.bellingcat.com
«Камера спрямована на північний схід, у напрямку траєкторії польоту PS752. Такі елементи, як на відео, можна помітити на наявних у відкритому доступі супутникових знімках, у тому числі лінію багатоквартирних будинків, ліхтарні стовпи і будівельний майданчик ліворуч від точки зйомки. На новому знімку, опублікованому Terraserver 15 листопада 2019 року, спостерігаються невеликі будівлі, вже побудовані, а їх положення збігається з кадрами відео», – йдеться у розслідуванні.

www.bellingcat.com
Опираючись на дані про те, де знаходився оператор у момент зйомки, журналісти змоделювали, яка ділянка могла потрапити в поле зору камери, і порівняли його з траєкторією польоту українського літака.
«Вимірявши час, за який звук вибуху дійшов до точки зйомки (близько 10,7 секунди), ми оцінили відстань по прямій від місця вибуху до точки зйомки. Вона склала близько 3,6 км. Знаючи висоту польоту PS752 і скориставшись теоремою Піфагора, ми розрахували, що відстань у горизонтальній проекції (по землі) від камери до місця вибуху становила близько 3,3 км. Потім ми зіставили ці дані з нашої геолокації, а також наклали траєкторію польоту PS752 (взяту з FlightRadar24). Горизонтальна проекція місця вибуху відповідає екстраполяції траєкторії польоту літака за даними FlightRadar24», – зазначає видання.

www.bellingcat.com
Дослідники вказують,що невідомо, чому оператор вирішив почати зйомку, «проте, оскільки заявлялося про пуски двох ракет, можна припустити, що він почав зйомку, чекаючи потрапляння другої ракети». До цього у ЗМІ з’являлась інформація, що оператор почав знімати після того, як почув «якийсь постріл».
Нагадаємо: напередодні в мережі з’явилось декілька відео, які свідчать про те, що в український літак влучила ракета. Розслідувачі припустили, що можливою точкою пуску ракети була секретна база IRSG.
Як повідомлялось, канадський прем’єр Джастін Трюдо заявив, що розвідки різних країн зафіксували ураження українського літака ракетою.
До цього канал CBS з посиланням на джерела в американській розвідці повідомив, що український Boeing був збитий іранськими ракетами, швидше за все, помилково. Американська розвідка вловила сигнали вмикання радара, і супутник виявив інфрачервоні спалахи двох запусків ракет, ймовірно, SA-15. Одразу після цього зафіксовано ще один інфрачервоний спалах – вибух лайнера.
Передбачається, що літак був уражений створеною в Росії ракетно-повітряною системою Tor-M1, відомою в НАТО як Gauntlet.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].