Собор Святої Софії в Туреччині знову став мечеттю, указ підписано президентом Ердоганом
Влада країни обіцяє зберегти в храмі всі християнські ікони

Державна рада Туреччини скасувала рішення уряду країни від 1934 року про зміну статусу собору Святої Софії в Стамбулі – тоді він з мечеті перетворився в музей, передає «Анадолу».
Таким чином, собор знову будуть використовувати як мечеть, повідомляє агентство.
Державна рада Туреччини вказала, що в документах балансоутримувача відтепер собор вказаний як мечеть, і його використання «в будь-яких інших цілях з юридичної точки зору є неправомірним», пише «Анадолу».
Сьогодні ж президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган підписав указ про перетворення Айя-Софії на мечеть.
Представник турецького президента Ібрахім Калин заявив, що відкриття собору для мусульманських віруючих не позбавить його ідентичності і він назавжди залишиться пам'ятником всесвітньої спадщини. Він зазначив, що влада збереже в храмі всі християнські ікони.
Неурядова турецька Асоціація охорони історичних пам'яток з 2005 року намагалася через суд повернути Святій Софії статус мечеті. Позови до державної ради Туреччини, які подавала Асоціація, відхиляли, останній такий позов був поданий у 2016-му.
У 2013-му студенти Туреччини почали збір підписів за дозвіл здійснювати в соборі намаз (мусульманську молитву). У 2016 році в Святій Софії вперше пролунав заклик до молитви, а в 2018-му про можливий перегляд статусу музею сказав президент Туреччини Ердоган.
Собор Святої Софії був зведений в Константинополі в VI столітті і довгий час був головним храмом християнської церкви на Сході і близько тисячі років – найбільшим християнським собором. Після захоплення Константинополя турками в 1453 році собор був перетворений на мечеть, до нього прибудували мінарети.
Після створення Турецької Республіки в 1934 році будівля стала музеєм зі збереженням і християнських, і мусульманських елементів оздоблення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].