Захворіло у світі
177,419,783
Померло у світі
3,838,670
Вилікувалось у світі
161,868,524
Захворіло в Україні
2,226,037
Померло в Україні
51,847
Вилікувалось в Україні
2,140,978
Понад половина українців хоче платити менше податків і розпоряджатися власними доходами – дослідження

Понад половина українців хоче платити менше податків і розпоряджатися власними доходами – дослідження

Більшість українців не знають, як складається бюджет та яка в країні система оподаткування

Понад половина українців хоче платити менше податків і розпоряджатися власними доходами  – дослідження
Фото: Karolina Grabowska/Pexels

Понад 56% українців хочуть платити нижчі податки та самостійно розпоряджатися своїми доходами, щоб оплачувати послуги державних і приватних установ (шкіл, університетів, лікарень тощо). Натомість трохи більш як 20% готові сплачувати більше податків, але при цьому безкоштовно отримувати державні послуги. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного дослідниками Київського міжнародного інституту соціології на замовлення CASE-Україна.

Згідно з повідомленням, головний висновок дослідження – що українці практично не знають, яким чином наповнюється бюджет, куди йдуть податки, проте більшість впевнена, що хоче платити менше податків.

«Платити нижчі податків і самим розпоряджатися доходом хочуть 56%. Переважна більшість – громадяни 30-39, за рівнем доходу – переважно середній та високий, але є й низькі. Натомість переважна більшість тих 20,6%, хто готовий сплачувати вищі податки, але мати більше безкоштовних послуг – армійські службовці та поліцейські», – підкреслила кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України Ольга Іващенко.

За словами соціолога, пояснити ці цифри можна тим, що радянська хибна система низьких зарплат обернулася чималими проблемами та вже не працює. А у людей є колосальна недовіра до державних інституцій і сумніви у раціональності використання бюджетних коштів.

Ще один тренд, який виявило дослідження КМІС – більшість українців не уявляють, яким коштом складається бюджет, яка в країні система оподаткування, і лише 18% знають, скільки в Україні податків. Натомість позитивна тенденція у тому, що все більше молодих людей починає добре орієнтуватися у фіскальній системі країни.

Своєю чергою, виконавчий директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук звернув увагу, що чи не найбільш популярний варіант відповідей респондентів – «важко сказати».

«Йдеться про тотальну необізнаність населення у податковому плані. 18% респондентів вважають, що, купуючи товар, ми платимо 0% податку – тобто, вони не знають, що в ціну будь-якого товару закладено вартість ПДВ. І для більшості те, що ми платимо податки – це така абстрактна мантра. Тому потрібно проводити просвітницьку роботу, щоб підвищити податкову грамотність населення», – підсумував Дмитро Боярчук.

Раніше повідомлялося, про бонуси сімейного законодавства: як подружжю зекономити на оплаті податку на нерухомість.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті