Захворіло у світі
40,403,537
Померло у світі
1,118,293
Вилікувалось у світі
27,703,638
Захворіло в Україні
309,107
Померло в Україні
5,786
Вилікувалось в Україні
129,533
Україна входить у п'ятірку країн світу, що найбільше споживають скраплений газ

Україна входить у п'ятірку країн світу, що найбільше споживають скраплений газ

За п'ять років споживання газу виросло на 115%

Україна входить у п'ятірку країн світу, що найбільше споживають скраплений газ
Фото: pixabay.com

Споживання скрапленого газу в Україні у 2020 році перевищило 2 млн т. Таким чином Україна увійшла в п'ятірку країн світу за цим показником. «Консалтингова компанія А-95» нарікає, що диспропорція в споживанні нафтопродуктів, може призвести до занепаду національної нафтопереробної галузі. 

«Величезний попит на скраплений газ і дизпальне стимулює їх імпорт, понад 70% якого припадає на Росію й Білорусь. Тим часом українські НПЗ, які працюють на українській і неросійській імпортній сировині, завантажені менш ніж на 50%. Вони не мають змоги продати бензин, а відмовитися від його випуску неможливо технологічно», – каже директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.

На його думку, причина диспропорції в споживанні нафтопродуктів – незбалансоване оподаткування. Акциз на скраплений газ в чотири рази нижчий, ніж на бензин, – 52 проти 213 євро за 1000 л. Майже вдвічі нижчий за акциз на бензин податок на дизпальне – 139,5 євро/1000 л. Він вважає, що такий перекіс призвів до деформації у споживанні, оскільки пальне з низьким акцизом стає більш привабливим для споживача.

Куюн наводить статистику, що з 2013-го по 2019 роки споживання скрапленого газу зросло на 115%, дизпального – на 17%, тоді як використання бензину впало на 43%.

Консалтингова компанія бачить вирішення у корекції ставок акцизу. За розрахунками експертів «Консалтингової групи А-95», якщо сьогодні акциз на газ становить 24,4% від акцизу на бензин, то для вирішення завдання збалансованого нафтопродуктозабезпечення це співвідношення має становити не менше 70-75%. При цьому акцизний податок на дизпальне можна залишити на поточному рівні, запевняють у компанії.

«Бензин стане доступнішим, скраплений газ здорожчає, але збереже свою цінову привабливість, НПЗ отримають перспективу розвитку, ринок знизить залежність від імпорту, а держава отримає додаткові податки», – заявили в «А-95».

Нагадаємо, щорічно Україна закуповує пальне в інших країн на загальну суму $5 млрд. Загалом частка імпортного пального в національній економіці понад 70%. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті