ЄС їде з перевіркою на Білоруську атомну електростанцію

ЄС їде з перевіркою на Білоруську атомну електростанцію

Литва занепокоєна щодо безпечності об’єкту

ЄС їде з перевіркою на Білоруську атомну електростанцію
фото БЕЛАПАН

Комісар Європейського союзу з енергетики Кадрі Сімсон заявила, що на цьому тижні офіційні особи відвідають Білорусь, щоб провести заплановану перевірку безпеки першої в країні атомної електростанції, передає Bloomberg.

Атомна станція викликала критику з боку сусідньої Литви, що входить в ЄС. Російська державна компанія «Росатом», яка займалась будівництвом станції потужністю 2400 мегаватів, відкинула твердження Литви про проблеми з безпекою, заявивши, що процес введення її в експлуатацію зараз йде за графіком, і на об'єкті не було зареєстровано інцидентів або аварій.

Візит відбудеться через два дні після того, як лідери ЄС, відповідаючи на заклопотаність Литви, підкреслили важливість забезпечення відповідності станції стандартам безпеки і попросили Єврокомісію вивчити, як запобігти імпорту електроенергії з атомних станцій, які не відповідають вимогам, визнаним ЄС.

«Партнерська перевірка на станції в Островці повинна бути завершена якомога швидше, і протягом всього процесу, що веде до введення станції в експлуатацію, повинні бути забезпечені найвищі стандарти безпеки», – сказала Сімсон, родом з Естонії, сусідньої з РФ балтійської країни.

Міненерго Білорусі заявило, що візит був оголошений в жовтні і є частиною експертної оцінки національного плану дій після стрес-тестів. Відвідування заводу відбудеться 16-18 грудня, повідомили у відомстві.

Відповідаючи на питання про візит, «Росатом» заявив, що він тісно співпрацює з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) і Всесвітньою асоціацією ядерних операторів (ВАО АЕС), щоб не було сумнівів у тому, що всі питання безпеки вирішені належним чином.

Як повідомлялось, ще у вересні Литва попросила США допомогти їй у справі забезпечення безпеки у сфері енергетики у зв'язку з наближенням запуску біля міста Островець в сусідній Білорусі Білоруської АЕС (БілАЕС), яку уряд у Вільнюсі вважає геополітичним проєктом Росії.

Нагадаємо: на початку листопада  Лукашенко урочисто відкрив перший блок Білоруської АЕС – один зі своїх найбільш амбітних економічних проєктів. Але поки станція буде працювати тільки на внутрішній ринок і Росію, яка дала кредит на її будівництво. Балтійські країни – основні імпортери білоруської електроенергії – заявили про бойкот.

Вже за кілька днів виробництво енергії на Білоруській атомній станції було тимчасово призупинено. Турбіна першого енергоблоку станції була зупинена через вихід з ладу трансформаторів напруги на одному з агрегатів.

«Ростом» пояснив, що зупинки на заводі – це звичайна частина етапу введення в експлуатацію першого енергоблоку.

В ході цього процесу «потужність реактора поступово збільшується і багаторазово знижується до нуля, – заявили в «Росатомі». – Відсутність подачі електроенергії в мережу не означає будь-яких аварійних ситуацій або подій».

«Росатом» також відхилив інші передбачувані побоювання, висловлені Литвою з приводу сейсмічних ризиків на цьому місці, і повідомлення про аварії під час будівництва. Він зазначив, що група європейських регуляторів надала заводу «в цілому позитивний» звіт після перевірки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті