НАБУ розслідує фактову справу про заволодіння 62 млн євро «Citycommerce Bank»
У справі фігурують Аваков і Гонтарева

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розслідує справу про можливу причетність глави Міністерства внутрішніх справ (МВС) Арсена Авакова й ексглави Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої до незаконного заволодіння 62 млн євро ПАТ «Citycommerce Bank». Провадження відкрито за рішенням Вищого антикорупційного суду, передає Інтерфакс-Україна.
«1 грудня 2020 року на виконання ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.11 2020 року у справі №991/9656/20 Національним бюро розпочато розслідування в кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК за фактом зловживання повноваженнями посадовими особами ПАТ «Міський комерційний банк» при можливому сприянні посадових осіб органів державної влади під час здійснення фінансових операцій з використанням кореспондентських рахунків, відкритих зазначеною банківською установою в «Meinl Bank Aktiengesellschaft» (Відень, Австрія), якими були заподіяні тяжкі наслідки ПАТ «Міський комерційний банк», – йдеться у відповіді НАБУ на запит агентства «Інтерфакс-Україна».
Відкриття справи домігся вкладник виведеного з ринку «Міського комерційного банку» (CityСommerce Bank).
Згідно з визначенням ВАКС у системі судових рішень, позивач оцінює завдані йому збитки від ліквідації Міського комерційного банку в $1 млн. Серед обвинувачених ним також особи, що були на той час заступником голови НБУ, директори-розпорядники Фонду гарантування вкладів фізосіб, начальником ГСУ МВС України та ГСУ НПУ, глава Держслужби фінмоніторингу і підлеглі їм особи.
Позивач стверджує, що посадові особи «Конверсбанку», перейменованого пізніше на Міський комерційний банк, за змовою з власником банку громадянином РФ Антоновим, домовленості з посадовими особами Meinl Bank і за сприяння українських посадових осіб організували передачу Meinl Bank через його рахунок в Deutsche Bank Trust Co Americas $58,7 млн коштів вкладників банку.
Наприкінці 2016 року Національний банк України (НБУ) в рамках заходів для запобігання непродуктивному відпливу капіталу забезпечив припинення співпраці українських банків з банками-транзитерами.
У лютому 2019 року антикорупційна прокуратура Австрії в рамках розслідування відмивання українських грошей через Meinl Bank вийшла на 30 осіб і одне об'єднання. Імена підозрюваних Антикорупційна прокуратура Австрії не називає, але відомо, що серед них є громадяни України.
У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $385 млн і 75 млн євро.
Видання пише, що імовірна схема виведення грошей була такою: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцям офшорним компаніям. Гарантією цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, який дає кредит. Зрештою, кредит не повертається і «гарантійні» кошти з коррахунку українського банку забирає як заставу австрійський банк.
Гонтарева в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» назвала ці звинувачення абсурдом.
«Що можна сказати, повна маячня!! Я ще у вересні 2014 року на зустрічі з главою ЦБ Австрії паном Навотним порушила питання про санкції для банку Meinl за діяльність з відмивання, а потім публічно про це говорила всюди», – заявила ексглава НБУ.
Вона зазначила, що перша нарада з банками на рахунок Meinl та інших банків-відмивок була у 2014 році, а потім в умовах бездіяльності австрійського регулятора Нацбанк України під її керівництвом заборонив банкам розміщувати кошти на коррахунках Meinl Bank, а також низці інших подібних банків в Австрії, Ліхтенштейні, Люксембургу, Латвії та Естонії.
Гонтарева також нагадала, що ЦБ Австрії тільки торік забрав у Meinl Bank ліцензію.
Як повідомлялося раніше, НБУ відніс «Місто банк» до категорії неплатоспроможних.
Mind пояснював, чому «ліг» Місто Банк, і чи повернуть гроші його вкладникам
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].