НАБУ розслідує фактову справу про заволодіння 62 млн євро «Citycommerce Bank»

НАБУ розслідує фактову справу про заволодіння 62 млн євро «Citycommerce Bank»

У справі фігурують Аваков і Гонтарева

НАБУ розслідує фактову справу про заволодіння 62 млн євро 	«Citycommerce Bank»
Фото: pixabay.com

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розслідує справу про можливу причетність глави Міністерства внутрішніх справ (МВС) Арсена Авакова й ексглави Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої до незаконного заволодіння 62 млн євро ПАТ «Citycommerce Bank». Провадження відкрито за рішенням Вищого антикорупційного суду, передає Інтерфакс-Україна.

«1 грудня 2020 року на виконання ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.11 2020 року у справі №991/9656/20 Національним бюро розпочато розслідування в кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК за фактом зловживання повноваженнями посадовими особами ПАТ «Міський комерційний банк» при можливому сприянні посадових осіб органів державної влади під час здійснення фінансових операцій з використанням кореспондентських рахунків, відкритих зазначеною банківською установою в «Meinl Bank Aktiengesellschaft» (Відень, Австрія), якими були заподіяні тяжкі наслідки ПАТ «Міський комерційний банк», – йдеться у відповіді НАБУ на запит агентства «Інтерфакс-Україна».

Відкриття справи домігся вкладник виведеного з ринку «Міського комерційного банку» (CityСommerce Bank).

Згідно з визначенням ВАКС у системі судових рішень, позивач оцінює завдані йому збитки від ліквідації Міського комерційного банку в $1 млн. Серед обвинувачених ним також особи, що були на той час заступником голови НБУ, директори-розпорядники Фонду гарантування вкладів фізосіб, начальником ГСУ МВС України та ГСУ НПУ, глава Держслужби фінмоніторингу і підлеглі їм особи.

Позивач стверджує, що посадові особи «Конверсбанку», перейменованого пізніше на Міський комерційний банк, за змовою з власником банку громадянином РФ Антоновим, домовленості з посадовими особами Meinl Bank і за сприяння українських посадових осіб організували передачу Meinl Bank через його рахунок в Deutsche Bank Trust Co Americas $58,7 млн коштів вкладників банку. 

Наприкінці 2016 року Національний банк України (НБУ) в рамках заходів для запобігання непродуктивному відпливу капіталу забезпечив припинення співпраці українських банків з банками-транзитерами.

У лютому 2019 року антикорупційна прокуратура Австрії в рамках розслідування відмивання українських грошей через Meinl Bank вийшла на 30 осіб і одне об'єднання. Імена підозрюваних Антикорупційна прокуратура Австрії не називає, але відомо, що серед них є громадяни України.

У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $385 млн і 75 млн євро.

Видання пише, що імовірна схема виведення грошей була такою: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцям офшорним компаніям. Гарантією цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, який дає кредит. Зрештою, кредит не повертається і «гарантійні» кошти з коррахунку українського банку забирає як заставу австрійський банк.

Гонтарева в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» назвала ці звинувачення абсурдом.

«Що можна сказати, повна маячня!! Я ще у вересні 2014 року на зустрічі з главою ЦБ Австрії паном Навотним порушила питання про санкції для банку Meinl за діяльність з відмивання, а потім публічно про це говорила всюди», – заявила ексглава НБУ.

Вона зазначила, що перша нарада з банками на рахунок Meinl та інших банків-відмивок була у 2014 році, а потім в умовах бездіяльності австрійського регулятора Нацбанк України під її керівництвом заборонив банкам розміщувати кошти на коррахунках Meinl Bank, а також низці інших подібних банків в Австрії, Ліхтенштейні, Люксембургу, Латвії та Естонії.

Гонтарева також нагадала, що ЦБ Австрії тільки торік забрав у Meinl Bank ліцензію.

Як повідомлялося раніше, НБУ відніс «Місто банк» до категорії неплатоспроможних.

Mind пояснював, чому «ліг» Місто Банк, і чи повернуть гроші його вкладникам

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло