Банкопад 2.0: чому «ліг» Місто Банк

Банкопад 2.0: чому «ліг» Місто Банк

І чи повернуть гроші його вкладникам

Этот материал также доступен на русском языке
Банкопад 2.0: чому «ліг» Місто Банк
Фото: DR

Фахівці банківського нагляду НБУ повідомили про крах ще однієї фінустанови – Місто Банк віднесено до категорії неплатоспроможних. Офіційна причина – недостатність капіталу. Mind коротко проаналізував, яким є  реальне підґрунтя цієї ситуації та чому через неї платники податків наражаються на додаткові витрати.

Чим є Місто Банк?

Частка фінустанови становить лише 0,1% від чистих активів банківської системи. Проте станом на початок листопада цей банк мав на балансі кредитів від Нацбанку загальним обсягом у 150 млн грн. А ще в банку були кошти інших банків на суму 53 млн грн.

Кошти клієнтів складали 956 млн грн, зокрема, 515 млн – гроші фізосіб.

Місто Банк контролює Іван Фурсін, якому сукупно належить 97,18% акцій фінустанови. У липні 2020 року він став покупцем ТРЦ Sky Mall у Києві.

Це той ТРЦ, який, за визначенням Лондонського суду, було відчужено за допомогою злочинних діянь у групи з естонським корінням – Arricano. 2019 року президент Володимир Зеленський особисто пообіцяв президенту Естонії розв’язати цю ситуацію та проконтролювати розслідування.

Хто такий Іван Фурсін?

По-перше, Фурсін – давній бізнес-партнер мегаолігарха Дмитра Фірташа. Найвідомішим їхнім доробком була компанія «РосУкрЕнерго», яка за часів президента Віктора Ющенка монопольно заробляла на перепродажу в Україні російського газу.

Фірташа затримали у березні 2014 року у Відні за запитом ФБР США, але Австрія де-факто його не видає. Він надзвичайно впливовий: саме до Фірташа їздили президент Петро Порошенко та київський мер Віталій Кличко за підтримкою перед призначенням на посади.

У листопаді The Washington Post написала, що новий президент США Джо Байден, обійнявши посаду, має повернутися до питання про кримінальне переслідування українських олігархів, які гальмували реформи та просували інтереси Росії: серед них – Дмитро Фірташ.

А ще – у минулому Фурсін, серед іншого, очолював підкомітет з питань запобігання відмиванню незаконних доходів у Верховній Раді.

НБУ дивився крізь пальці

Протягом останнього року Місто Банк регулярно фігурував у двох списках: у реєстрі фінустанов, що порушують нормативи НБУ, та в переліку тих, що отримують кошти рефінансування Нацбанку.

Тобто НБУ у 2014–2016 роках провів банківську реформу, яка, за оцінкою Ради Нацбанку, коштувала країні 38% ВВП. Але внаслідок цього нічого принципово не змінилося: привілейовані банки отримують пільгові кредити від НБУ попри очевидні «дірки» в їхніх балансах. Зрештою, коли банківський нагляд не працює, це позначається на добробуті всього загалу платників податків.

Якою є офіційна причина банкрутства?

За даними НБУ, проблеми з капіталом в банку почалися через втрату одного з основних активів – підприємства з перероблення сої в Херсонській області. Балансова вартість об’єкта нерухомості становила понад 271 млн грн (майже 17% від усіх активів банку).

За завод йде тривала боротьба, зокрема, за участю братів Вадима та Іллі Сегалів.

Чи стане грошей для виплати вкладникам?

Загалом можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам становить 307,8 млн грн (60% від загальної суми вкладів фізосіб). Для Фонду гарантування це стане черговим некритичним, але неприємним сюрпризом.

Нагадаємо: у серпні 2020 року впав банк «Аркада»: його вкладникам уже виплачено понад 170 млн грн гарантованого відшкодування.

Фонд не має достатньо коштів і тому судомно бореться за реструктуризацію боргу перед Мінфіном (залишок заборгованості за векселями Мінфіну – 48,1 млрд грн). Проте для виплат вкладникам Місто Банку грошей вистачить: на 1 листопада Фонд мав на рахунках 15,8 млрд грн.

78% вкладників Місто Банку (2282 особи) мали вклади, менші за рівень гарантованої компенсації у 200 000 грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло