Греція та Туреччина вперше за п’ять років сідають за стіл переговорів
Країни намагатимуться подолати розбіжності з приводу морських кордонів і енергетичних ресурсів

Туреччина і Греція вперше з 2016 року погодились провести переговори, щоб спробувати подолати розбіжності з приводу морських кордонів і енергетичних ресурсів. Як повідомляє Bloomberg, дипломати двох країн зустрінуться в Стамбулі 25 січня, щоб розпочати «попередні переговори».
Оголошення було зроблено всього через кілька тижнів після того, як Європейський Союз пообіцяв посилити санкції проти турецьких чиновників за розвідку цієї країни в спірних водах східного Середземномор'я.
«Я вірю, що попередні переговори з Грецією ознаменують початок нової ери», – сказав президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган послам ЄС в Анкарі у вівторок. Однак він закликав Афіни «уникати розпалювання напруженості» в Східному Середземномор'ї.
Як відомо, Анкара і Афіни перебувають у конфлікті через суперечливі інтерпретацій морських кордонів. Дві країни змагаються за суверенітет над водами, багатими запасами вуглеводнів, і в 2020 році претензії вийдуть на військову опозицію.
Іншою проблемою у відносинах між двома країнами є триваючий контроль Туреччини над північним Кіпром, який Анкара захопила в 1974 році після спроби перевороту в Афінах для об'єднання острова з Грецією.
Кіпр і Греція заявляють, що морські претензії Туреччини порушують їх суверенітет. Обидві країни неодноразово закликали ЄС ввести широкі економічні санкції проти Туреччини в зв'язку з дослідженнями. Однак досі їх вимоги не отримали необхідної одностайної підтримки з боку країн-членів ЄС, багато з яких побоюються ескалації напруженості, яка розірвала б зв'язки блоку з Анкарою.
В останні місяці Ердоган пом'якшив свою значною мірою конфронтаційну риторику щодо блоку з 27 країн, заявивши, що його країна хоче нової глави в своїх відносинах з ЄС. Його уряд також наказав буровому судну обмежити свою роботу районом далеко від грецьких островів до 15 червня, після того як його операції обурили Грецію і стривожили місцевих жителів.
У вівторок Ердоган закликав ЄС виконати свої обіцянки, дані Туреччини, включаючи оновлення митного союзу і спрощення візових вимог для турецьких громадян. Він також закликав блок оновити угоду 2016 року, згідно з яким Туреччина обмежувала потік мігрантів до Європи в обмін на фінансову допомогу.
Нагадаємо: минулого місяця глави держав і урядів Європейського Союзу на саміті в Брюсселі вирішили ввести додаткові санкції проти Туреччини у зв’язку з ведення нею розвідувальних робіт з метою пошуку газових родовищ на спірних територіях Східного Середземномор'я.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].