Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки
Вплинути на ситуацію можуть акселератори стартапів, які можуть змінити поведінку інвесторів

Руйнівний економічний вплив пандемії коронавірусу тільки підсилив існуючі проблеми, пов’язані з гендерною нерівністю. Навіть до пандемії між підприємцями-жінками і їхніми колегами-чоловіками існував різкий розрив у доступі до капіталу.
За останній рік стало тільки гірше. Недавній аналіз, проведений Pitchbook, показав, що в третьому кварталі 2020 року венчурне фінансування жінок-підприємців досягло найнижчого рівня за три роки. Цифри показують, що компанії, очолювані жінками, постраждали непропорційно сильно в порівнянні з тими, де в керівництві чоловіки.
Чи можуть акселератори стартапів – організації, створені для допомоги підприємцям у залученні фінансування – допомогти усунути цей розрив? Недавні дослідження показують, що насправді вони навпаки його збільшують, хоча за бажання могли би змінити цю тенденцію.
Недостатнє фінансування жіночого підприємництва – одна з найсерйозніших проблем в бізнесі, стверджують автори дослідження, проведеного спеціально для Всесвітнього економічного форуму в Давосі.
Стартапи, очолювані жінками, або ті, у яких є хоч одна жінка-засновниця, отримують непропорційно низький відсоток від потоку глобального венчурного капіталу. У 2019 році тільки 11% фінансування на ринках, що розвиваються, дісталося компаніям, в команді засновників яких була жінка, а також тільки 5% всього фінансування для вже існуючих компаній.
І це незважаючи на незаперечні докази того, що інвестування в гендерно-диверсифіковані (змішані) команди веде до вищих бізнес-результатів.

Минулого року група дослідників під керівництвом Міжнародної фінансової корпорації, Ініціативи щодо фінансування жіночого підприємництва та Лабораторії гендерних інновацій Світового банку в партнерстві з Village Capital оцінила роль акселераторів у вирішенні цієї проблеми.
Дослідники вивчили глобальний набір даних по більш ніж 2000 компаній, щоб з'ясувати, як виглядає дефіцит фінансування для стартапів до і після участі в акселераторах. Вони очікували, що акселератори допоможуть жінкам-засновникам зібрати більше грошей, але результати їх здивували.
Дослідники виявили, що стартапи, очолювані чоловіками, в середньому збільшують обсяг капіталу, який вони залучають після акселераторів, у 2,6 рази більше, ніж «жіночі» стартапи. Іншими словами, акселератори дуже добре допомагають чоловікам підвищити рівень капіталу, але зовсім не допомагають жінкам, тим самим збільшуючи розрив.
Справа не в якості – замість цього може зіграти роль упередженість інвестора, вважають дослідники.

Рішення цієї проблеми лежить в площині вивчення і впливу на поведінку інвесторів. Дослідники пропонують кілька початкових ідей:
• Надати інвесторам інформацію про необхідність зменшувати їх рівень можливої упередженості, наприклад, за допомогою тренінгів.
• Заохочувати інвесторів використовувати альтернативні фінансові продукти, такі як позикові кошти або диверсифікацію доходів, щоб знизити ризики для стартапів, очолюваних жінками.
• Ознайомити інвесторів з об'єктивними, не гендерними критеріями оцінки стартапів.
• Переосмислити, як інвестори приймають рішення про вкладення коштів (наприклад, орієнтуючись на авторитетних колег) або хто знаходиться за столом прийняття рішень.
«Акселератори мають значні можливості, щоб скоротити розрив у залученні коштів для компаній, очолюваних жінками, – стверджує Шруті Чандрасекхара, глава Startup Catalyst і SME Ventures Міжнародної фінансової корпорації. – Тому важливо, щоб акселератори зараз використовували ці можливості».
Нагадаємо, Давос запускає ініціативу з надання робочих місць пенсіонерам та людям старшого віку – 50 глобальних компаній вже приєдналися до цієї ініціативи.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].