Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки

Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки

Вплинути на ситуацію можуть акселератори стартапів, які можуть змінити поведінку інвесторів

Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки
фото pixabay.com

Руйнівний економічний вплив пандемії коронавірусу тільки підсилив існуючі проблеми, пов’язані з гендерною нерівністю. Навіть до пандемії між підприємцями-жінками і їхніми колегами-чоловіками існував різкий розрив у доступі до капіталу.

За останній рік стало тільки гірше. Недавній аналіз, проведений Pitchbook, показав, що в третьому кварталі 2020 року венчурне фінансування жінок-підприємців досягло найнижчого рівня за три роки. Цифри показують, що компанії, очолювані жінками, постраждали непропорційно сильно в порівнянні з тими, де в керівництві чоловіки.

Чи можуть акселератори стартапів – організації, створені для допомоги підприємцям у залученні фінансування – допомогти усунути цей розрив? Недавні дослідження показують, що насправді вони навпаки його збільшують, хоча за бажання могли би змінити цю тенденцію.

Недостатнє фінансування жіночого підприємництва – одна з найсерйозніших проблем в бізнесі, стверджують автори дослідження, проведеного спеціально для Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Стартапи, очолювані жінками, або ті, у яких є хоч одна жінка-засновниця, отримують непропорційно низький відсоток від потоку глобального венчурного капіталу. У 2019 році тільки 11% фінансування на ринках, що розвиваються, дісталося компаніям, в команді засновників яких була жінка, а також тільки 5% всього фінансування для вже існуючих компаній.

І це незважаючи на незаперечні докази того, що інвестування в гендерно-диверсифіковані (змішані) команди веде до вищих бізнес-результатів.

Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки
weforum.org

Минулого року група дослідників під керівництвом Міжнародної фінансової корпорації, Ініціативи щодо фінансування жіночого підприємництва та Лабораторії гендерних інновацій Світового банку в партнерстві з Village Capital оцінила роль акселераторів у вирішенні цієї проблеми.

Дослідники вивчили глобальний набір даних по більш ніж 2000 компаній, щоб з'ясувати, як виглядає дефіцит фінансування для стартапів до і після участі в акселераторах. Вони очікували, що акселератори допоможуть жінкам-засновникам зібрати більше грошей, але результати їх здивували.

Дослідники виявили, що стартапи, очолювані чоловіками, в середньому збільшують обсяг капіталу, який вони залучають після акселераторів, у 2,6 рази більше, ніж «жіночі» стартапи. Іншими словами, акселератори дуже добре допомагають чоловікам підвищити рівень капіталу, але зовсім не допомагають жінкам, тим самим збільшуючи розрив.

Справа не в якості – замість цього може зіграти роль упередженість інвестора, вважають дослідники.

Давос-2021: Компанії, очолювані жінками, отримують менше фінансування, ніж ті, в яких на чолі чоловіки
weforum.org

Рішення цієї проблеми лежить в площині вивчення і впливу на поведінку інвесторів. Дослідники пропонують кілька початкових ідей:

• Надати інвесторам інформацію про необхідність зменшувати їх рівень можливої упередженості, наприклад, за допомогою тренінгів.

• Заохочувати інвесторів використовувати альтернативні фінансові продукти, такі як позикові кошти або диверсифікацію доходів, щоб знизити ризики для стартапів, очолюваних жінками.

• Ознайомити інвесторів з об'єктивними, не гендерними критеріями оцінки стартапів.

• Переосмислити, як інвестори приймають рішення про вкладення коштів (наприклад, орієнтуючись на авторитетних колег) або хто знаходиться за столом прийняття рішень.

«Акселератори мають значні можливості, щоб скоротити розрив у залученні коштів для компаній, очолюваних жінками, – стверджує Шруті Чандрасекхара, глава Startup Catalyst і SME Ventures Міжнародної фінансової корпорації. – Тому важливо, щоб акселератори зараз використовували ці можливості».

Нагадаємо, Давос запускає ініціативу з надання робочих місць пенсіонерам та людям старшого віку – 50 глобальних компаній вже приєдналися до цієї ініціативи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті