Скільки коштує слон? Економісти намагаються підрахувати вартість всієї живої природи

Скільки коштує слон? Економісти намагаються підрахувати вартість всієї живої природи

Такі оцінки необхідні при укладенні можливих угод для збереження природного біорізноманіття

Скільки коштує слон? Економісти намагаються підрахувати вартість всієї живої природи
фото Shutterstock

У 1996 році група дослідників на чолі з професором Шахідом Наїмом намірилася оцінити всю Землю. Зокрема, вони намагалися встановити доларову вартість всіх «екосистемних послуг», які планета надає людям щороку. За їх оцінками, вартість склала $33 трлн, що в той час було майже вдвічі більше за світовий ВВП, пише The Guardian.

«Команда була наполовину екологами, наполовину економістами. Екологи визнали цю ініцативу страшною, але зрозуміли її корисність. Економісти вважали, що природу можна оцінити, але не погоджувалися зі способом, як це можна зробити», – каже Наїм.

У 21-му столітті вартість природи все більше визначає політику урядів і прийняття економічних рішень. Вона стоїть на порядку денному в Давосі цього тижня в ході дискусій про захист Амазонки і скорочення викидів СО2 і, ймовірно, стане центральним питанням у ініційованому ООН саміті про біорізноманіття, який відбудеться в Куньміні, Китай, цього року.

За даними страхової компанії Swiss Re, більше половини світового ВВП – $42 трлн – залежить від добре функціонуючого біорізноманіття. «Природний капітал», що підтримує людське життя, схоже, скоро перейде в клас активів: охолоджуючий ефект лісів, здатність водно-болотних угідь запобігати повеням, здатність океанів виробляти продукти харчування – все це розуміється як послуги з певною фінансовою вартістю. Тварини теж.

За оцінкою Ральфа Чаміхаса з МВФ, послуги лісових слонів коштують $1,75 млн за кожну тварину – це явно більше за $40 000, які браконьєр міг би отримати за слонову кістку з убитого слона. За його оцінками, кити коштують ще дорожче – понад $2 млн через їх «вражаючий» потенціал уловлювати вуглець, а отже, заслуговують кращого захисту.

З точки зору бізнесу зрубане дерево коштує більше, ніж живе дерево. Але коли природа руйнується, цілі регіони і галузі можуть зазнати величезних збитків.

Це досить суперечливий спосіб мислення про природу, і Шахід Наїм, професор екології Колумбійського університету, часто це пояснює з допомогою гумору. Це не означає, каже він, що гриби об'єднаються в профспілки і будуть стягувати плату з людей за послуги з розкладання. Хоча якби вони це зробили, це коштувало б дорого.

У нас були б ще більші проблеми, якби дерева почали брати оплату за забезпечення нас киснем. Насправді, каже він, оцінка екосистемних послуг має допомогти нам зрозуміти, що рослини, тварини і незаймані екосистеми більше цінні для людей живими, ніж мертвими.

«Ви повинні розуміти, що люди все одно оцінюють природу з точки зору грошей, подобається нам це чи ні. Вони кажуть: «Якщо ми замінимо Пантанал у Бразилії (найбільше тропічне водно-болотне угіддя в світі) на велику рогату худобу, ми заробимо от стільки грошей».

Наше завдання – пояснити, що це працює не так. Ви повинні включити в оцінку все корисне, що робить Пантанал, а не тільки виробництво яловичини, пояснює професор.

Деякі захисники навколишнього середовища здригаються від фінансової оцінки світу природи, називаючи це звуженням цінності природи лише до того, наскільки добре вона «служить» людству.

Але капіталізація природи в державному і приватному секторах нікуди не дінеться. Ларрі Фінк, генеральний директор BlackRock, найбільшого фонду з керування активами в світі, попередив інвесторів на початку 2020 року, що ринки перебувають на «порозі фундаментальної перебудови фінансів», яка визначається кліматичною кризою і навколишнім середовищем, і ця зміна відбувається швидше, ніж очікувалося.

Багаті країни можуть платити країнам з біорізноманіттям мільярди доларів – за екологічні послуги Амазонки, Галапагоських островів та інших екосистем, що забезпечують життя, – саме це буде обговорюватися в рамках очікуваної угоди в Куньміні.

Звіт Дасгупти, всеосяжна оцінка економіки біорізноманіття на замовлення уряду Великобританії, повинен бути опублікований найближчим часом – у ньому будуть представлені грошові обґрунтування дій з охорони довкілля.

Нагадаємо, в цьому році четверта частина всіх водно-болотних угідь Пантаналу в Бразилії – місця з найбільшим на Землі біорізноманіттям – згоріла в результаті лісових пожеж. Підпали здійснює місцеве населення для звільнення територій під розведення великої рогатої худоби. Більша частина м’яса вирощених у Бразилії тварин іде на експорт в інші країни світу.

Як повідомлялося, у Бразилії площа вирубки дощових лісів Амазонії досягла максимуму за 12 років.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті