Експрем'єру Азарову повідомили про підозру в держзраді за погодження проєкту «Харківських угод»

Експрем'єру Азарову повідомили про підозру в держзраді за погодження проєкту «Харківських угод»

Підозра надіслана за останнім відомим місцем його проживання

Експрем'єру Азарову повідомили про підозру в держзраді за погодження проєкту 	«Харківських угод»
Микола Азаров
Фото: УНІАН

Слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) повідомили про підозру колишньому прем'єр-міністру України Миколі Азарову в державній зраді за погодження так званих харківських угод. Про це повідомляється на сайті Офісу генерального прокурора України.

«Встановлено, що 20 квітня 2010 року, перебуваючи на території РФ, колишній прем'єр-міністр України погодився на нав'язані представником іноземної держави – президентом РФ Дмитром Медведєвим умови продовження терміну перебування Чорноморського флоту РФ на території України на 25 років під приводом отримання знижки на газ. Із 21 по 23 квітня 2010 року він забезпечив погодження проекту Угоди між Україною та РФ з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України та закону України про її ратифікацію міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та правоохоронними органами без фактичного розгляду цих документів уповноваженими органами», – йдеться в повідомленні.

В Офісі генпрокурора не називають імені глави уряду, проте в той період, із 11 березня 2010 року до 28 січня 2014 року, цю посаду обіймав Микола Азаров, який проживає нині в РФ.

Крім того, ексглава уряду у квітні 2010 року на закритому засіданні Кабінету Міністрів України підписав розпорядження про схвалення зазначеної угоди урядом України і, порушуючи закон України «Про міжнародні договори України», вніс проєкт угоди на розгляд президенту України, йдеться в повідомленні.

Як наголошують в Офісі генпрокурора, експрем'єра підозрюють у тому, що, діючи спільно та за попередньою змовою з колишнім президентом України, розуміючи, що угода між Україною та РФ з питань перебування ЧФ РФ на території України суперечить Конституції та закону «Про міжнародні договори України», вчинив дії, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України.

«У результаті підписання та ратифікації так званих Харківських угод були штучно створені передумови для збільшення чисельності військ РФ на території України, вторгнення Збройних сил РФ та окупації ними півострова Крим. Своїми діями колишній глава уряду України надав іноземній державі – Російській Федерації та її представнику допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, яка полягала у втручанні в її внутрішню та зовнішню політику; спробах зменшення економічного та оборонного потенціалу України, зниження її обороноздатності; посиленні економічної залежності України від РФ, у тому числі від постачання російських енергоносіїв», – йдеться в повідомленні.

За даними ДБР, досудове розслідування встановило, що зміст та умови угоди між Україною та РФ з питань перебування ЧФ РФ на території України були нав'язані Медведєвим Азарову в Москві о другій годині ночі 21 квітня 2010 року, напередодні підписання.

«Достовірно розуміючи наслідки підписання вказаної угоди України, колишній прем'єр-міністр України виконав відведену йому роль у вчиненні злочину, а саме – забезпечив візування та погодження проекту документів з боку відповідних посадових осіб (міністрів, керівників правоохоронних органів, та від імені Кабінету Міністрів Україна), сприяв реалізації інтересів РФ під час усіх стадій погодження проекту угоди аж до її імплементації. Слідство здобуло оригінали документів, які свідчать про свідомі дії колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова на шкоду суверенітету та територіальній цілісності України. У подальшому це призвело до окупації Криму Російською Федерацією», – йдеться в повідомленні.

У відомстві також наголошують, що зазначені дії здійснювалися за попередньою змовою групою осіб із тодішнім президентом України Віктором Януковичем, який нині переховується від органу досудового розслідування в іншій державі.

«Відповідно до законодавства підозра надіслана Миколі Азарову за останнім відомим місцем його проживання. Нагадаємо, що притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення державної зради не має строків давності», – повідомили в ДБР.

11 березня секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що відомство доручило СБУ вивчити обставини ратифікації «харківських угод» 27 квітня 2010 року і дії всіх депутатів. СБУ почала розслідування наступного дня.

16 березня в адміністративних будівлях органів влади, які були залучені до підготовки та ратифікації так званих «харківських угод», були проведені обшуки. У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який припиняє дію угод.

19 березня Рада Нацбезпеки запровадила персональні санкції проти Януковича й Азарова.

Харківські угоди 27 квітня 2010 року підтримали 236 депутатів VI скликання Верховної Ради, зокрема Рінат Ахметов, Андрій Деркач, Василь Хмельницький, Віталій Хомутиннік, Вадим Столар і інші. Голосування супроводжувалося бійками – опозиція намагалася перешкодити ратифікації документа.

За словами Данілова, голосування Ради стало однією з причин окупації Криму і вплинуло на початок війни на Донбасі у 2014 році.

21 квітня 2010 року в Харкові експрезидент Віктор Янукович підписав угоду між Україною і Росією, якою на 25 років продовжив термін перебування Чорноморського флоту РФ в Україні нібито для отримання знижки на природний газ. За даними ДБР, насправді Україна не отримала знижку – перед підписанням «угод» РФ двічі штучно завищила ціну.

У 2014 році військовослужбовці ЧФ РФ разом з іншими підрозділами Збройних сил РФ окупували Крим. Верховна Рада України оголосила 20 лютого 2014-го початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією.

Після окупації Криму Держдума РФ в односторонньому порядку розірвала «харківські угоди».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло