Чехія висилає 18 російських дипломатів, РФ у відповідь висилає 20 чеських
Чехія заявила, що має докази причетності спецслужб РФ до вибуху на складі боєприпасів у 2014 році, Кремль назвав обвинувачення «голослівними і надуманими»

Влада Чеської Республіки заявила про рішення вислати з країни 18 російських дипломатів у зв'язку з наявністю доказів причетності Росії до вибуху на збройовому складі у 2014 році.
Як повідомляє ВВС, прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш повідомив журналістам, що його уряд наказав 18 офіційним представникам російського посольства покинути країну протягом 48 годин. Він заявив, що є очевидні докази причетності російських розвідувальних органів до вибуху 2014 року, в результаті якого загинули 2 людини. Влада вирішила вислати тих дипломатів, які підозрюються в роботі на дві російські спецслужби – ГРУ і СВР. Вони були «чітко ідентифіковані нашими секретними службами», сказав міністр.
Міністр закордонних справ Ян Гамачек визнав, що їх висилка серйозно підірве відносини Праги з Москвою.
«Але ми повинні відреагувати, – заявив він. – Ми знаходимося в такій же ситуації, як Великобританія при спробі отруєння (Скрипалів – ред.) в Солсбері у 2018 році», – сказав міністр.
Чеська поліція в суботу виступила з окремою заявою про те, що в розшук оголошені двоє чоловіків з російськими паспортами, виданими на ім'я Руслана Боширова і Олександра Петрова.
Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách. https://t.co/SJ5Opg5gXD#policiepp pic.twitter.com/oACMrPYSbg
– Policie ČR (@PolicieCZ) April 17, 2021
В Twitter поліції опубліковано фото тих самих чоловіків, яких показувала у 2018 році британська поліція в якості підозрюваних в отруєнні Скрипалів і які давали інтерв'ю Маргариті Симоньян з пропагандистського каналу RT, пояснюючи, що в Солсбері вони їздили милуватися пам'ятками.
Поліція просить допомогти в розшуку «у зв'язку з розслідуванням обставин, пов'язаних з тяжкими кримінальними злочинами», не уточнюючи при цьому, якими саме.
Поліція також повідомляє, що ці дві людини з 11 жовтня до 16 жовтня 2014 року перебували на території Чехії. Крім російських паспортів на ім'я Боширова і Петрова вони використовували молдавський паспорт на ім'я Миколи Попи і таджицький паспорт на ім'я Руслана Табарова.
Нагадаємо: восени 2018 року проєкт Bellingcat і видання The Insider опублікували розслідування, згідно з яким справжнє ім'я Боширова – Анатолій Чепіга, а Петрова – Олександр Мишкін. Розслідувачі назвали їх офіцерами ГРУ.
Гамачек в ефірі чеського телебачення повідомив, що Чехія звернеться до Росії з проханням посприяти в розслідуванні і спробує провести допит розшукуваних осіб. Міністр, однак, не очікує, що даний крок призведе до успіху, оскільки Російська Федерація не видає своїх громадян для переслідування іноземним державам.
У російському МЗС висловили рішучий протест у зв'язку з «ворожим кроком» Праги і оголосили про матч-відповідь висилку з країни 20 чеських дипломатів.
«Влада Чехії прийняла безпрецедентне рішення про висилку 18 співробітників російського посольства під голослівними і надуманими приводами про причетність російських спецслужб до вибуху у 2014 році на військових складах в населеному пункті Врбетіце. Це тим більш абсурдно, оскільки раніше чеське керівництво покладало вину за вибухи на фірми, володіють цими складами», – йдеться в заяві відомства.
В заяві також наголошується, що у кроках Чехії не можливо не побачити «американський слід» у прагненні догодити США на тлі нещодавніх американських санкцій щодо Росії
Нагадаємо: адміністрація Джо Байдена ввела санкції проти російських компаній і чиновників, російського держборгу, а також оголосила про видворення десяти російських дипломатів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].