Вітренко: Качати газ через Україну мають інші компанії, крім «Газпрому»

Вітренко: Качати газ через Україну мають інші компанії, крім «Газпрому»

За словами глави НАК, це дозволить зберегти як доходи від транзиту, так і фізичні обсяги транспортування

Вітренко: Качати газ через Україну мають інші компанії, крім «Газпрому»
Юрій Вітренко
Фото УНІАН

Диверсифікація замовників послуг з транзиту газу є завданням національної ваги для України. Про це заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Велика п’ятниця» на каналі «Україна-24», передає пресслужба компанії.

«Національна задача – зробити так, щоб не тільки «Газпром» був користувачем послуг української ГТС з транзиту. Саме це дозволить нам зберегти і доходи від транзиту починаючи з 2025 року (після завершення дії чинного транзитного контракту з «Газпромом») і фізичні обсяги транспортування, які зменшують вірогідність повномасштабної війни і роблять Україну більш важливим партнером для Європи», – сказав він.

Вітренко нагадав, що замовниками послуг з транзиту через українську ГТС потенційно можуть виступати компанії з країн Центральної Азії, приватні компанії, що займаються видобутком газу в Росії, а також європейські покупці газу.

«Якщо всім цим 100, 50, чи навіть 10 замовникам Путін потім скаже «так, все – не качати» – уряд Німеччини більше не зможе говорити, що «Північний потік – 2» – це просто такий ринковий проєкт. Буде для всіх очевидно, що це політичне рішення, яке обмежує обсяги російського газу, які йдуть на європейський ринок. Це порушення європейського закону про захист конкуренції. І тоді європейський регулятор вже каратиме «Газпром», який, фактично, буде частиною картельної змови», – зазначив він.

Вітренко наголосив, що пропозиції простого продовження чинного транзитного контракту з «Газпромом» в якості «компенсації» за запуск «Північного потоку – 2» є вкрай небезпечними для України.

«Зараз лунають спекуляції – давайте просто продовжимо діючий контракт. Навіть, начебто, «Газпром «може на це погодитися як частина угоди по «Північному потоку – 2», цієї «оборудки». Ризик в чому?Якщо «Газпром» побудує «Північний потік – 2» і йому не потрібен буде більше український транзит, а у нас є контракт з принципом «качай, або плати» – постає питання, а чи не піде «Газпром» в арбітраж, так само як ми пішли в арбітраж по контракту на купівлю газу? Щоб довести, що це положення буде кабальним і тому не має бути застосованим», – сказав він

.Відтак голова правління «Нафтогазу» закликав бути стриманими та мудрими в оцінці будь-яких пропозицій «компромісу» по «Північному потоку – 2».

«Наші вороги якраз хочуть скористатися тим, що не завжди на українському боці були професіонали – вони хочуть знайти того, кого легше, або «розвести», або корумпувати. Щоб виглядало так, наче все добре, українці розраховували, що вони захищені – а потім виявилося, що це якийсь черговий «Будапештський меморандум», або щось таке, що насправді ніякого реального захисту для України не дає», – підсумував він.

Нагадаємо: днями Вітренко повідомив, що Україна активізує діалог з Німеччиною щодо порушення російським «Газпромом» європейського антимонопольного законодавства. Він нагадав, що «Газпром» блокує доступ інших компаній до постачання газу на європейський ринок.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті