Вітренко: Качати газ через Україну мають інші компанії, крім «Газпрому»
За словами глави НАК, це дозволить зберегти як доходи від транзиту, так і фізичні обсяги транспортування

Диверсифікація замовників послуг з транзиту газу є завданням національної ваги для України. Про це заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі програми «Велика п’ятниця» на каналі «Україна-24», передає пресслужба компанії.
«Національна задача – зробити так, щоб не тільки «Газпром» був користувачем послуг української ГТС з транзиту. Саме це дозволить нам зберегти і доходи від транзиту починаючи з 2025 року (після завершення дії чинного транзитного контракту з «Газпромом») і фізичні обсяги транспортування, які зменшують вірогідність повномасштабної війни і роблять Україну більш важливим партнером для Європи», – сказав він.
Вітренко нагадав, що замовниками послуг з транзиту через українську ГТС потенційно можуть виступати компанії з країн Центральної Азії, приватні компанії, що займаються видобутком газу в Росії, а також європейські покупці газу.
«Якщо всім цим 100, 50, чи навіть 10 замовникам Путін потім скаже «так, все – не качати» – уряд Німеччини більше не зможе говорити, що «Північний потік – 2» – це просто такий ринковий проєкт. Буде для всіх очевидно, що це політичне рішення, яке обмежує обсяги російського газу, які йдуть на європейський ринок. Це порушення європейського закону про захист конкуренції. І тоді європейський регулятор вже каратиме «Газпром», який, фактично, буде частиною картельної змови», – зазначив він.
Вітренко наголосив, що пропозиції простого продовження чинного транзитного контракту з «Газпромом» в якості «компенсації» за запуск «Північного потоку – 2» є вкрай небезпечними для України.
«Зараз лунають спекуляції – давайте просто продовжимо діючий контракт. Навіть, начебто, «Газпром «може на це погодитися як частина угоди по «Північному потоку – 2», цієї «оборудки». Ризик в чому?Якщо «Газпром» побудує «Північний потік – 2» і йому не потрібен буде більше український транзит, а у нас є контракт з принципом «качай, або плати» – постає питання, а чи не піде «Газпром» в арбітраж, так само як ми пішли в арбітраж по контракту на купівлю газу? Щоб довести, що це положення буде кабальним і тому не має бути застосованим», – сказав він
.Відтак голова правління «Нафтогазу» закликав бути стриманими та мудрими в оцінці будь-яких пропозицій «компромісу» по «Північному потоку – 2».
«Наші вороги якраз хочуть скористатися тим, що не завжди на українському боці були професіонали – вони хочуть знайти того, кого легше, або «розвести», або корумпувати. Щоб виглядало так, наче все добре, українці розраховували, що вони захищені – а потім виявилося, що це якийсь черговий «Будапештський меморандум», або щось таке, що насправді ніякого реального захисту для України не дає», – підсумував він.
Нагадаємо: днями Вітренко повідомив, що Україна активізує діалог з Німеччиною щодо порушення російським «Газпромом» європейського антимонопольного законодавства. Він нагадав, що «Газпром» блокує доступ інших компаній до постачання газу на європейський ринок.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].