Визнавати не будуть, але контактувати треба: що ЄС вирішив по Афганістану

Визнавати не будуть, але контактувати треба: що ЄС вирішив по Афганістану

Якими будуть контакти ЄС з новим урядом залежати від виконання талібами п’яти умов,

Визнавати не будуть, але контактувати треба: що ЄС вирішив по Афганістану
фото www.flickr.com/photos/roomman/6112013229

2-3 вересня відбулася зустріч глав зовнішньополітичних відомств країн Євросоюзу. Головною її темою стало питання Афганістану.

Як пише DW, поки ніхто в ЄС не має наміру визнавати «Талібан». Однак, щоб підтримати афганців, країнам блоку доведеться підтримувати контакти з новим урядом, який ось-ось буде сформований в країні.

«Для того, щоб підтримати населення Афганістану, нам доведеться підтримувати контакти з новим урядом в Афганістані. Але це не означає визнання, це будуть лише операційні контакти», – сказав верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель.

Наскільки активними будуть контакти з новими господарями Афганістану – це Євросоюз буде вирішувати, виходячи з дій «Талібану» і нового уряду в країні. Для цього міністри закордонних справ країн ЄС на зустрічі розробили п'ять критеріїв.

Перший – чи не стане Афганістан знову притулком для міжнародного тероризму і не почнеться його експорт в інші країни.

Другий – повага прав людини, особливо прав жінок, верховенства права і свободи преси.

Третій – формування уряду. В ЄС очікують, що він буде інклюзивним, за участю якомога більшої кількості різних груп афганського суспільства.

Четвертий – повага талібів до процедур доставки та розподілу гуманітарної допомоги.

П'ятий, – це дотримання талібами зобов'язання дозволити залишити країну іноземним громадянам і афганцям, які бажають це зробити.

«Ми будемо оцінювати поведінку (талібів – ред.) Виходячи з цих п'яти критеріїв. Хтось скаже: Так «Талібан» не буде їх виконувати. Давайте подивимося», – попросив Боррель.

Головним важелем впливу ЄС на талібів є фінансовий.

«Ми прекрасно знаємо, що «Талібан» зіткнувся з нестачею грошей. Не тільки для виплати зарплат, а й для оплати всього іншого», – зазначив Боррель. Він нагадав, що ЄС зупинив надання допомоги на розвиток Афганістану після падіння його уряду, але натякнув, що її можуть і розморозити – в залежності від дій талібів. У 2020 році Євросоюз передбачив надання допомоги Афганістану в розмірі 1,2 млрд євро у 2021-25 роках.

Міністри також домовилися організувати «присутність» ЄС в Кабулі – якщо дозволить обстановка з безпекою. 

Нагадаємо: напередодні агентство Reuters дізналось, хто очолить новий уряд в Афганістані і хто до нього входитиме.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті