На заміну МКС: NASA шукає приватні компанії для будівництва нових станцій на орбіті

На заміну МКС: NASA шукає приватні компанії для будівництва нових станцій на орбіті

NASA в майбутньому не будуть потрібні настільки великі й складні станції, як МКС

На заміну МКС: NASA шукає приватні компанії для будівництва нових станцій на орбіті
фото Shutterstock

Міжнародна космічна станція (МКС) буде виведена з експлуатації до кінця десятиліття. Уже зараз NASA шукає їй заміну. Компанія звернулася до приватних інвесторів, щоб ті представили проекти нових орбітальних станцій. Відгукнулося кілька компаній – від стартапів до великих аерокосмічних корпорацій. У планах NASA – прийти до приватно-державного партнерства в створенні нової орбітальної станції, що дозволить агентству пристойно економити бюджетні кошти.

Залучення приватних інвесторів до проектів орбітальних станцій дозволить досягти прогресу в розвитку комерційних космічних напрямів і наблизити момент, коли в космосі можна буде жити і відпочивати, а не тільки працювати. Про це в інтерв'ю CNBC розповів Філ Макалістер, директор NASA з комерційних космічних польотів, пише HighTech Plus.

На його думку, NASA стане одним з багатьох користувачів інфраструктури комерційних орбітальних станцій, причому тільки в частині, необхідній для науково-дослідницької роботи. До того ж Макалістер вважає, що NASA в майбутньому не будуть потрібні настільки великі й складні станції, як МКС. NASA також не буде і єдиним інвестором проектів.

«Компанії-інвестори будуть володіти інтелектуальною власністю та місцями на орбіті, які вони можуть надавати не тільки NASA, а й іншим організаціям», – пояснив Філ Макалістер.

NASA зараз оцінює пропозиції приватних інвесторів і планує оголосити переможців до кінця року.

Приватно-державне партнерство в космосі вже виправдало себе. Наприклад, завдяки реалізації програми з розвитку приватних пілотованих космічних кораблів для доставки астронавтів на орбіту приватними компаніями – Boeing і SpaceX – NASA, що виступило замовником обох проектів, зекономило до $30 млрд.

Раніше в цьому році NASA оприлюднило деталі проекту Commercial LEO Destinations. В його рамках планується укласти контракти з чотирма компаніями на $400 млн, а в підсумку розробити кілька проектів приватних космічних станцій. Також NASA надала $140 млн компанії Axiom Space для фінансування будівництва модулів, сумісних з МКС.

Між тим в Європейському космічному агентстві сподіваютьсяна продовження роботи МКС після 2024 року.

Нагадаємо, NASA створило сайт, на якому можна стежити за вивченням Марса ровером Perseverance.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті