Вітренко: Росія штучно поглиблює дефіцит газу та шантажує Європу для запуску «Північного потоку-2»

Вітренко: Росія штучно поглиблює дефіцит газу та шантажує Європу для запуску «Північного потоку-2»

Голова «Нафтогазу» каже, що «не варто вірити міфам» про надходження до Європи додаткового російського газу одразу після запуску газопроводу

Вітренко: Росія штучно поглиблює дефіцит газу та шантажує Європу для запуску 	«Північного потоку-2»
Фото: REUTERS

Росія штучно поглиблює дефіцит газу на європейському ринку та веде прямий шантаж задля комерційного запуску газопроводу «Північний потік-2». Про це заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, повідомляє пресслужба компанії.

«Кремль прямо шантажує Європу. Вони поглиблюють дефіцит газу в Європі, наприклад, скоротивши транзит через Україну в півтора раза. Як наслідок – ціни на газ в Європі б'ють рекорди. У такій ситуації Кремль каже: хочете більше газу, дайте нам запустити «Північний потік-2», – зазначив він.

Вітренко додав, що «Газпром» вже зараз може суттєво наростити поставки газу до ЄС через Україну.

«Кремль каже, що для цього європейські компанії мають більше купувати газу, тобто, мовляв, проблема в тому, що це європейські компанії відмовляються купувати газ. Це неправда. І це легко перевірити», – сказав очільник «Нафтогазу».

Він наголосив, що реальну картину попиту європейських споживачів легко побачити, просто відкривши продаж газу з точкою передачі на східному кордоні України. Тоді європейські контрагенти «Газпрому» зможуть самостійно забронювати транзит через Україну. Вітренко додав, що проблем з української сторони немає. А той факт, що «Газпром» цього не робить вказує на його зловживання своїм панівним становищем на європейському ринку, штучно обмежуючи пропозицію і фактично блокуючи доступ третіх сторін до транзитних газопроводів.

«Тобто Газпром не грає за європейськими правилами і продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти Європи і проти України», – зазначив він.

Крім цього, Вітренко вважає, що не варто вірити міфам про надходження на європейський ринок додаткового російського газу одразу після запуску «Північного потоку-2».

«Газпром» після запуску «Північного потоку-2» може обсяги, які зараз йдуть через Україну, перевести на цей новий газогін. І тому газу більше не стане, просто зміниться маршрут. Так, за поточним контрактом «Газпром» має платити за 40 млрд кубометрів транзиту через Україну. Путін каже, що вони будуть виконувати вимоги контракту. Але ці вимоги – «качай або плати». Тобто можна платити, і не качати. Тому фізичних обсягів транзиту з запуском Північного потоку-2 може і не бути», – резюмував очільник «Нафтогазу».

Нагадаємо: палата представників Конгресу США прийняла правки до оборонного бюджету, які містять обов’язкове накладення санкцій на «Північний потік-2». Водночас «Нафтогаз» продовжує переконувати адміністрацію США, що із міркувань національної безпеки США та Європи потрібно терміново накласти санкції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті