Польський енергетичний регулятор надав висновок про ризики сертифікації «Північного потоку-2»
URE вказує на загрози для безпеки постачання газу державам-членам ЄС, зокрема Польщі

Польський енергетичний регулятор URE опублікував висновок про загрози безпеці енергопостачання в Європейському Союзі через можливу сертифікацію «Північного потоку-2». Про це повідомляє пресслужба «Оператора газотранспортної системи України» (ОГТСУ).
Президент URE вказав, серед іншого, на загрози та ризики для безпеки постачання газу державам-членам ЄС, зокрема Польщі. Вони можуть виникнути як через характер експлуатації газопроводу, так і через сертифікацію компанії-оператора Nord Stream 2 AG, яка одночасно буде власником, за моделлю незалежного оператора транспортування – ITO.
Аналітичну довідку підготували у відповідь на запит Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини. Документ є частиною консультацій, проведених у зв'язку з майбутньою процедурою сертифікації оператора «Північного потоку-2».
В ОГТСУ нагадали, що, за правилами ЄС, якщо енергетична безпека будь-якої країни-члена знаходиться під загрозою, у схваленні рішення мають відмовити.
«Компанія-оператор «Північного потоку-2» не відповідає вимогам режиму незалежного оператора, на який вона подала заявку, і у разі схвалення, її нижча тарифна модель може призвести до вищої ціни на газ», – додали в ОГТСУ.
Також у висновку URE є позиція українського енергетичного регулятора – Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). У ній йдеться про те, що для забезпечення постачання газу до ЄС шляхом диверсифікації джерел постачання, український транзитний коридор має бути доступним для використання іншими сторонами, а не лише «Газпромом», та залишатися в робочому стані.
«На російсько-український кордон також розповсюджуються норми конкурентного законодавства ЄС, згідно з якими транзит через Україну має бути збережено. Крім того, скорочення транзиту через Україну не лише створить проблеми з енергетичною та національною безпекою, але й поставить під загрозу розвиток українського бізнесу з підземного зберігання газу для європейських трейдерів», – зазначається у повідомленні.
На думку Оператора ГТС, аргументи польського та українського регуляторів мають допомоги політикам зрозуміти нетривіальні наслідки та зважити реальні ризики від сертифікації «Північного потоку-2» для ЄС.
Нагадаємо: Німеччина офіційно визнала сертифікацію «Північного потоку-2» безпечною для ЄС. З Україною щодо цього не консультувалися.
Водночас, як пише Bloomberg, запуск російського газопроводу може затягнутись до 8 травня 2022 року, якщо регулятори використають увесь можливий час на схвалення проєкту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].