Через обвал турецької ліри світ може зіткнутися з дефіцитом фундука
Туреччина виробляє 70% світового товарного фундука

Турецький бізнес з вирощування фундука дуже постраждав через рекордне падіння ліри і, як наслідок, зростання витрат. Фермери змушені скорочувати виробництво лісових горіхів, третину яких закуповує італійський харчовий гігант Ferrero, який випускає шоколадну пасту Nutella. Про це пише The Bell з посиланням на The Wall Street Journal.
«Світу загрожує дефіцит фундука, – сказав Турган Зюльфікар, консультант із Нью-Йорка для турецьких компаній, що виходять на ринок США. – Якщо ви фанат Nutella, то краще зробити запаси вже зараз».
Туреччина дає 70% світового товарного фундука, у галузі зайнято 4 млн осіб. Зниження поставок, що виглядає неминучим, не може не спровокувати зростання цін для споживачів.
Як пояснює газета, скорочення виробництва пов'язане з обвалом національної валюти, що призвело до прогресуючого подорожчання всіх добрив, насіння, пестицидів, що імпортуються.
Світові ціни теж зростають: за даними асоціації виробників, ціна на добрива цього року підскочила втричі – до $650 за тонну проти $215 у 2020 році. Для галузі це означає недовнесення добрив і відповідно знижений урожай.
До зовнішніх додаються внутрішні фактори – подорожчання енергії і перевезення. Крім того, уряд готується підвищити розмір мінімальної зарплати з метою боротьби з інфляцією (зараз 21%), що призведе ще й до зростання витрат на робочу силу. Вихід фермерів з горіхових ферм, що годували їх десятиліттями, вже почався, пише газета.
Турецька ліра з початку осені втратила до долара близько 50% через політику низьких ставок президента Реджепа Тайіпа Ердогана. Напередодні ліра падала нижче 18 до долара, а сьогодні зросла до 12. Причина стрибка – в оголошених главою держави екстрених заходах, які включають зниження податку на дивіденди, компенсацію втрати доходності депозитів у лірах від падіння ліри до основних валют тощо.
За версією Ердогана, зниження ставки дозволить стимулювати зростання економіки, експорту та кредитування в Туреччині, але бізнес попереджає про зворотний ефект. Крім того, виробники горіхів побоюються, що їм доведеться поступитися своєю часткою на ринку іншим гравцям з Італії, Грузії та США.
Нагадаємо, біржа Стамбула призупинила роботу після падіння ліри до рекордних рівнів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].