ТЕРМІНОВО: Західні країни домовилися відключити Росію від SWIFT

ТЕРМІНОВО: Західні країни домовилися відключити Росію від SWIFT

Що тепер буде з російською економікою, пояснюють експерти

ТЕРМІНОВО: Західні країни домовилися відключити Росію від SWIFT
фото DR

Західні країни домовилися відключити російські банки від міжнародної платіжної системи SWIFT. Про це повідомляє CNBC з посиланням на Кабінет міністрів ФРН.

У суботу США, європейські союзники та Канада домовилися видалити Росію із міжбанківської системи обміну повідомленнями SWIFT.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

«Це забезпечить відключення росыйських банків від міжнародної фінансової системи і завадить їм працювати в глобальному масштабі», – написали світові держави у спільній заяві.

Ця приголомшлива заява слідує за численними раундами спільних санкцій, введених проти Росії за агресивний військовий напад на Україну.

Відключення Москви від SWIFT означає, що російські банки не можуть безпечно комунікувати з банками за її межами. Іран був виключений із SWIFT у 2014 році після введення санкцій через ядерну програму Тегерана.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – це незалежне підприємство, яке є внутрішньою системою обміну повідомленнями між більш ніж 11 000 банків та фінансових установ у більш ніж 200 країнах та територіях. Це глобальна система платежів, її називають «ядерною зброєю» у системі економічних санкцій, пише ВВС.

Це найпопулярніша платіжна система у світі. За формою організації вона являє собою кооператив із банків та фінансових організацій зі штаб-квартирою у Брюсселі, яка працює за бельгійським законодавством.

На кінець 2021 року система опрацьовувала близько 30 млн платіжних повідомлень на день на суму у трильйони доларів, або близько 10 млрд на рік.

При цьому користуватися нею можуть не лише підприємства та банки, але й фізичні особи. Наприклад, надіслати або отримати переказ через SWIFT можна і в Україні.

Важко уявити, як відключення цієї системи не зачепить російську економіку та росіян, як про це говорять у Москві. Колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін казав у 2014 році, що втрата доступу до SWIFT завдасть країні збитків не менше 5% річного обсягу її економіки. Проте тоді західні країни так і не наважилися на цей крок.

Оглядачі вважають, що негайні і прямі наслідки відключення SWIFT будуть передусім для російських банків та бізнесу, бо розрахунки є кровоносною системою будь-якої економіки.

Звісно, повністю вони не припиняться, але це перенесе російську економіку у «кам'яну добу» та означатиме подорожчання й різке уповільнення фінансових потоків.

Коли після подій 2014 російський центробанк створив внутрішню систему платежів, мало хто з російського бізнесу став нею користуватися, – бізнесу було зручніше залишатися у міжнародній системі SWIFT.

Оскільки росіяни розраховуються між собою в рублях, відключення SWIFT не викличе затримки внутрішніх рублевих платежів як таких, проте коли у бізнесу будуть проблеми, важко уявити, що проблем не буде у найманих працівників.

Стрімкої девальвації рубля та знецінення російських активів, яка, власне, вже почалася, також навряд чи вдасться уникнути. Курс долара та євро до рубля ще ніколи не були такими високими.

Щоб зупинити падіння рубля, центробанк Росії був змушений вийти з валютними інтервенціями. Проте, треба визнати, що ці резерви є так само історично великими – понад $600 млрд. А рекордні ціни на енергоносії за останній рік дозволили Росії поповнювати їх швидше, ніж раніше.

24 лютого, у день нападу на Україну, російський фондовий ринок пережив рекордний обвал. Індекс Московської біржі впав на 33,3%, індекс РТС – на 39,4%, а ціни більшості «блакитних фішок» впали майже на 50%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло